fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatPolska złożyła do TSUE skargę na Komisję Europejską

Polska złożyła do TSUE skargę na Komisję Europejską

Polska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na Komisję Europejską, która dotyczy niezgodności z prawem jednego z dokumentów unijnego pakietu Fit for 55.

Błędna podstawa prawna

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami dzisiaj, jako Polska, złożyliśmy pierwszą skargę do TSUE dotyczĄcĄ jednego z dokumentów w ramach pakietu Fit for 55. W naszym wniosku wskazujemy, że rozporządzenie LULUCF przyjęto na błędnej podstawie prawnej, dodatkowo naruszając kompetencje państw członkowskich, ingerując w sposób prowadzenia gospodarki leśnej, pomimo braku kompetencji UE w tym zakresie

– napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak wyjaśnia serwis Money.pl sektor LULUCF dotyczy gospodarowania glebą, drzewami, roślinami, biomasą i drewnem. Cechą sektora LULUCF jest to, że może także pochłaniać dwutlenek węgla z atmosfery. A Bruksela ubzdurała sobie, że każdy kraj członkowski powinien utrzymywać równowagę między łączną ilością emisji z tego sektora a pochłanianiem CO2 przezeń generowanym. W tym celu konieczne są np. nowe nasadzenia lub lepszy nadzór nad lasami, gruntami uprawnymi i użytkami zielonymi.

Rezerwat Europa

Tymczasem na zagrożenia związane z unijnym wariactwem klimatycznym i Fit for 55 zwracała niedawno uwagę europoseł Beata Szydło. Napisała na Twitterze, że Parlament Europejski „chce wdrożenia jeszcze bardziej drastycznych ograniczeń zużycia energii elektrycznej, niż początkowo przewidywał program Fit for 55”. A co więcej – „wbrew wcześniejszym ustaleniom politycznym, PE przegłosował radykalny plan określany jako «odbudowa zasobów przyrody». Oznacza to likwidację (w ekspresowym tempie do 2030 roku) milionów hektarów pól uprawnych, co praktycznie zlikwiduje europejskie rolnictwo”.

Była premier oceniła, że „Według wizji Brukseli, w ciągu najbliższych 7 lat Europa ma zamienić się w wielki rezerwat, bez rolnictwa, z przemysłem dorzynanym cenami za energię elektryczną. Co z ludźmi? Co z miejscami pracy? Co z żywnością? To radykałów z Brukseli nie interesuje”.

O tym, jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej, opowiedział na łamach „Forum Polskiej Gospodarki” dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA