fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatPolska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).

Polska należy do nielicznego grona krajów, z których import do Niemiec nie maleje, ale istotnie rośnie. Nasi zachodni sąsiedzi znacząco zmniejszyli kontakty handlowe z Chinami, zastępując je handlem z krajami Europy Środkowo-Wschodniej na czele z Węgrami, Czechami i Polską.

Niemcy zwiększyli w kwietniu swoją nadwyżkę handlową ze światem do 18,4 mld euro (w marcu – 14,9 mld euro). Import zmalał o 1,7 proc. r/r, a eksport wzrósł o 1,2 proc. – podaje Destatis. Nie oznacza to jednak, że spadał też import z Polski. Niemcy znacznie zwiększyli zakupy w naszym kraju.

Import do Niemiec r/r najbardziej spadł ze strony Chin (-4,8 mld euro r/r, -28,5 proc. r/r) i Rosji (-3,3 mld euro, -91,5 proc. r/r), ale też z Norwegii i Holandii. Kurczeniu się chińskiego kierunku towarzyszył właśnie wzrost importu z: Polski, Węgier, Czech oraz Rumunii.

Import do Niemiec z Polski zwiększył się o aż 388 mln euro r/r (+6,3 proc.) – do 6,6 mld euro w kwietniu, a od stycznia do kwietnia osiągnął wartość 27,5 mld euro (+14,3 proc. r/r). W ten sposób umocniliśmy się na czwartej pozycji – za Chinami, Holandią i USA – wśród krajów eksportujących do Niemiec.

Z Węgier import do Niemiec wzrósł o 15,7 proc. (do 3 mld euro), z Czech o 9 proc. (do 4,9 mld euro), z USA o 15,2 proc. (do 7,8 mld euro), ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich o 166,9 proc. (do 351 mln euro), a z Gujany o 9134 proc. (do 112 mln euro).

Za wzrost niemieckiego importu z Polski odpowiadają najprawdopodobniej produkty elektrotechniczne, m.in. akumulatory do samochodów elektrycznych oraz inne części do samochodów i same samochody dla odzyskującego formę niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, a także wyroby tytoniowe.

BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA