fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).

Polska należy do nielicznego grona krajów, z których import do Niemiec nie maleje, ale istotnie rośnie. Nasi zachodni sąsiedzi znacząco zmniejszyli kontakty handlowe z Chinami, zastępując je handlem z krajami Europy Środkowo-Wschodniej na czele z Węgrami, Czechami i Polską.

Niemcy zwiększyli w kwietniu swoją nadwyżkę handlową ze światem do 18,4 mld euro (w marcu – 14,9 mld euro). Import zmalał o 1,7 proc. r/r, a eksport wzrósł o 1,2 proc. – podaje Destatis. Nie oznacza to jednak, że spadał też import z Polski. Niemcy znacznie zwiększyli zakupy w naszym kraju.

Import do Niemiec r/r najbardziej spadł ze strony Chin (-4,8 mld euro r/r, -28,5 proc. r/r) i Rosji (-3,3 mld euro, -91,5 proc. r/r), ale też z Norwegii i Holandii. Kurczeniu się chińskiego kierunku towarzyszył właśnie wzrost importu z: Polski, Węgier, Czech oraz Rumunii.

Import do Niemiec z Polski zwiększył się o aż 388 mln euro r/r (+6,3 proc.) – do 6,6 mld euro w kwietniu, a od stycznia do kwietnia osiągnął wartość 27,5 mld euro (+14,3 proc. r/r). W ten sposób umocniliśmy się na czwartej pozycji – za Chinami, Holandią i USA – wśród krajów eksportujących do Niemiec.

Z Węgier import do Niemiec wzrósł o 15,7 proc. (do 3 mld euro), z Czech o 9 proc. (do 4,9 mld euro), z USA o 15,2 proc. (do 7,8 mld euro), ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich o 166,9 proc. (do 351 mln euro), a z Gujany o 9134 proc. (do 112 mln euro).

Za wzrost niemieckiego importu z Polski odpowiadają najprawdopodobniej produkty elektrotechniczne, m.in. akumulatory do samochodów elektrycznych oraz inne części do samochodów i same samochody dla odzyskującego formę niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, a także wyroby tytoniowe.

BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA