fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjePolskę czeka kolejny rekord?

Polskę czeka kolejny rekord?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii liczy, że w 2022 r. w Polsce uda się pobić zeszłoroczny rekord inwestycji zagranicznych.

Szef resortu Piotr Nowak wskazuje na napiętą sytuację w Azji, która powoduje, że dużo tajwańskich firm decyduje się na przeniesienie produkcji do Stanów Zjednoczonych, ale też do Europy. I mowa tutaj o wysokiej technologii, bo tajwańskie firmy przodują na świecie w produkcji chipów i półprzewodników.

– Tego typu inwestycje nas interesują – powiedział minister. – W Polsce mamy wykształconych pracowników, znających języki obce, z innowacyjnym podejściem do gospodarki – zaznaczył Piotr Nowak.

Ministerstwo chce zachęcić inwestorów do lokowania kapitału w Polsce, a pierwszym krokiem do tego będzie organizacja specjalnego spotkania inwestorów, którzy już działają w naszym kraju, aby podzielili się swoimi doświadczeniami. Następnie na tej podstawie zostaną opracowane materiały promocyjne, które będą mogły zostać rozesłane do innych krajów lub firm. To tak zwane miękkie wspieranie inwestycji.

Według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w 2021 r. zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce ponad 3,5 mld euro, czyli o 800 mln euro więcej niż w 2020 r. i o 700 mln więcej niż w rekordowym 2019 r.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA