fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesPolskę czeka spowolnienie. Ile wyniesie nasz wzrost PKB?

Polskę czeka spowolnienie. Ile wyniesie nasz wzrost PKB?

W latach 2022-2023 polską gospodarkę czeka lekkie spowolnienie – wynika z prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W analizie opublikowanej w „Przeglądzie Gospodarczym” napisano, że w 2022 r. nasz wzrost PKB wyniesie 4,8 proc., czyli więcej niż prognozował PIE tuż po agresji Rosji na Ukrainę. W raporcie przypomniano, że ówczesne prognozy wielu ekspertów były rewidowane na poziomie 3,5 proc.

„Bardzo pozytywnie zaskoczyły jednak wyniki przemysłu oraz dodatkowy popyt wywołany przez uchodźców. Te czynniki zapewnią paliwo do wzrostu na maksymalnie jeden dodatkowy kwartał. W drugiej połowie roku oraz w 2023 r. wzrost gospodarczy będzie oscylować wokół 2,4-3,6 proc.” – napisano w analizie.

Jednocześnie, analitycy PIE podkreślają, że obecny wzrost gospodarczy Polski nie ma mocnych podstaw i choć w I kwartale 2022 r. PKB urósł aż o 8,5 proc., to był to przede wszystkim efekt powiększania zapasów przez przedsiębiorstwa, a wzrost konsumpcji wynikał z zakupów pierwszej potrzeby przez uchodźców z Ukrainy. PIE powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w tym czasie sprzedawano więcej odzieży, mebli i żywności, ale mniej dóbr trwałych, jak np. samochody. Teraz konsumpcja maleje, bo rosną raty kredytów i inflacja.

Jeśli chodzi o kolejne miesiące, to PIE twierdzi, że czekają nas słabsze wyniki przemysłu, a także mniejsze inwestycje prywatne. Wzrosną z kolei inwestycje publiczne, a przyczyni się do tego Krajowy Plan Odbudowy. Co do inflacji, to PIE uważa, że musimy przygotować się na jej wyższy poziom, a w 2024 r. spadnie ona do 4,5 proc.

W „Przeglądzie Gospodarczym” napisano również o rynku pracy, którego głównym wyzwaniem będzie presja płacowa. Z drugiej strony, dzięki migracji z Ukrainy pracodawcy będą mogli częściowo załatać niedobór pracowników.

Źródło: Przegląd Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA