fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesPolski biotech ma potencjał, ale łatwo nie będzie

Polski biotech ma potencjał, ale łatwo nie będzie

Pandemia koronawirusa pokazała rządzącym i inwestorom potencjał polskiego sektora biotechnologicznego – zauważył w rozmowie z PAP prezes BioMaxima S.A. Łukasz Urban.

Zdaniem biznesmena problemem dla polskiego biotechu jest nierówna walka z dużymi koncernami międzynarodowymi, które są obecne na rodzimym rynku już od wielu lat.

– Duża firma zawsze ma przewagę nad mniejszą, bo ma większe zasoby, możliwości działania, silniejszą markę, a w Polsce także duże oddziaływanie psychologiczne – zauważył Łukasz Urban.

Duże znaczenie dla funkcjonowania polskiej branży biotechnologicznej ma też bariera psychologiczna, bo w przekonaniu klienta w Polsce „zagraniczne jest postrzegane lepiej”.

– Na przykład polskiej czy irlandzkiej firmie nie śniłoby się zdobycie dominującej pozycji rynkowej we francuskich laboratoriach, bo tam zawsze, na wszystkich poziomach, od laboranta do płatnika, będzie preferowana francuska firma, a prawo zawsze da się tak zinterpretować, żeby działało na korzyść lokalnego dostawcy – powiedział prezes Biomaximy. – Tymczasem w Polsce wśród publicznych odbiorców często preferowane są firmy zagraniczne, co działa na niekorzyść polskich dostawców i zasłaniamy się tymi samymi europejskimi przepisami o wolności handlu, które obowiązują też np. we Francji. Jeśli polskie firmy zaczynając biznes nie mają dostępu do lokalnego rynku to trudno, żeby się rozwijały. Uruchamiając nowy biznes, dopiero po uzyskaniu rynku lokalnego można się rozwijać za granicą. Jest również niezrozumiałe, że Polska publicznymi środkami dofinansowuje badania i rozwój, ale potem państwo nie jest zainteresowane tym, aby kupować po wdrożeniu te innowacyjne produkty, na których wytwarzanie zostały wydane pieniądze polskich podatników – dodał.

W dalszej części wywiadu Łukasz Urban zauważa, że pandemia koronawirusa pokazała rządzącym i inwestorom jak ważne jest posiadanie własnych zdolności produkcyjnych, aby nie być uzależnionym od niema monopolistycznej pozycji międzynarodowych koncernów. Jednocześnie, biznesmen twierdzi, że na rynku jest dużo inwestorów zainteresowanych branżą biotech i jego zdaniem kapitalizacja tego sektora w naszym kraju będzie rosła.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA