fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolski biznes to nie miejsce dla dżentelmenów?

Polski biznes to nie miejsce dla dżentelmenów?

Polscy mali i średni przedsiębiorcy raczej nie wierzą, że dwucyfrowa inflacja skończy się jeszcze w 2023 roku. Pesymiści są w różnych branżach.

Ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców w Polsce nie wierzy, że podwyższona inflacja zakończy się w tym roku – wynika z badań wykonanych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najwięcej pesymistów jest w sektorze usług oraz w przemyśle.

Badanie opublikowane przez BIG InfoMonitor wykazało również, że aż 63 proc. małych i średnich przedsiębiorców deklaruje negatywny wpływ inflacji na biznes (31 proc. twierdzi, że jest ono neutralne). Zaledwie 2 proc. ankietowanych przyznaje, że inflacja pozytywnie odbiła się na ich firmach, a 3 proc. nie ma w tym temacie zdania.

Co gorsza, inflacja wpływa też na wzrost liczby nieetycznych zachowań w biznesie, bo 40 proc. ankietowanych przedsiębiorców zauważyło takie zjawiska. Najczęściej mowa tutaj o ciągłym podnoszeniu cen, bez związku z kosztami (33 proc.), a także o unikaniu płacenia na czas (28 proc.). Co piąty przedsiębiorca zauważył, że ostatnio nasiliło się podbieranie klientów i nieuczciwa konkurencja, a 12 proc. twierdzi, że partnerzy biznesowi coraz częściej nie dotrzymują słowa lub zawartych umów. Według co dziesiątej firmy w polskim biznesie nie można już liczyć na dżentelmeńskie umowy.

Drugi kwartał br. był kolejnym, w którym wartość nieopłacanych terminowo faktur i kredytów podwyższyła się o 0,9 mld zł. W całym pierwszym półroczu br., wartość nieopłacanych terminowo zobowiązań kredytowych i pozakredytowych przyspieszyła, zwłaszcza w największych sektorach gospodarki – transporcie, przemyśle i handlu, ale również w takich branżach jak kultura i rozrywka, hotele i zakwaterowanie oraz działalność profesjonalna naukowa i techniczna. Przez 6 miesięcy tego roku przybyło prawie 1,8 mld zł zaległości, do 41,24 mld zł. Dla porównania w całym 2022 r. było to 2,2 mld zł (6 proc.), a w ciężkim covidowym 2021 r. – 3,8 mld zł (wzrost o ponad 11 proc.)

– mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Źródło: BIG InfoMonitor

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA