fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesPolski biznes to nie miejsce dla dżentelmenów?

Polski biznes to nie miejsce dla dżentelmenów?

Polscy mali i średni przedsiębiorcy raczej nie wierzą, że dwucyfrowa inflacja skończy się jeszcze w 2023 roku. Pesymiści są w różnych branżach.

Ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców w Polsce nie wierzy, że podwyższona inflacja zakończy się w tym roku – wynika z badań wykonanych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najwięcej pesymistów jest w sektorze usług oraz w przemyśle.

Badanie opublikowane przez BIG InfoMonitor wykazało również, że aż 63 proc. małych i średnich przedsiębiorców deklaruje negatywny wpływ inflacji na biznes (31 proc. twierdzi, że jest ono neutralne). Zaledwie 2 proc. ankietowanych przyznaje, że inflacja pozytywnie odbiła się na ich firmach, a 3 proc. nie ma w tym temacie zdania.

Co gorsza, inflacja wpływa też na wzrost liczby nieetycznych zachowań w biznesie, bo 40 proc. ankietowanych przedsiębiorców zauważyło takie zjawiska. Najczęściej mowa tutaj o ciągłym podnoszeniu cen, bez związku z kosztami (33 proc.), a także o unikaniu płacenia na czas (28 proc.). Co piąty przedsiębiorca zauważył, że ostatnio nasiliło się podbieranie klientów i nieuczciwa konkurencja, a 12 proc. twierdzi, że partnerzy biznesowi coraz częściej nie dotrzymują słowa lub zawartych umów. Według co dziesiątej firmy w polskim biznesie nie można już liczyć na dżentelmeńskie umowy.

Drugi kwartał br. był kolejnym, w którym wartość nieopłacanych terminowo faktur i kredytów podwyższyła się o 0,9 mld zł. W całym pierwszym półroczu br., wartość nieopłacanych terminowo zobowiązań kredytowych i pozakredytowych przyspieszyła, zwłaszcza w największych sektorach gospodarki – transporcie, przemyśle i handlu, ale również w takich branżach jak kultura i rozrywka, hotele i zakwaterowanie oraz działalność profesjonalna naukowa i techniczna. Przez 6 miesięcy tego roku przybyło prawie 1,8 mld zł zaległości, do 41,24 mld zł. Dla porównania w całym 2022 r. było to 2,2 mld zł (6 proc.), a w ciężkim covidowym 2021 r. – 3,8 mld zł (wzrost o ponad 11 proc.)

– mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Źródło: BIG InfoMonitor

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA