fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesPolski biznes zapomina o kobietach?

Polski biznes zapomina o kobietach?

Maleje liczba kobiet na najwyższych stanowiskach w dużych i średnich firmach w Polsce – informuje „Rzeczpospolita”, która powołuje się na raport firmy Grant Thornton.

Z artykułu „Rz” wynika, że jeszcze sześć lat temu udział kobiet na stanowiskach kierowniczych wynosił aż 30 proc., podczas gdy na koniec 2021 r. było to tylko 16,6 proc. Oznacza to, że Polska została daleko w tyle za Zachodem, gdzie przez ostatnie lata nastąpiły zmiany w kulturze biznesowej polegające na kładzeniu nacisku na równość szans w biznesie.
Poza tym firmy zaczęły dostrzegać, że inwestorzy, dostawcy i klienci faktycznie zwracają uwagę na to, czy przedsiębiorstwa realizują głoszone przez nie hasła odpowiedzialności społecznej biznesu i zrównoważonego rozwoju (ESG).

– Pod taką presją firmy często nie mają wyjścia, muszą wykazać się działaniami antydyskryminacyjnymi – powiedziała cytowana przez dziennik Katarzyna Nowaczyk, dyrektor w Grant Thornton.

Z danych inicjatywy 30% Club Poland, której celem jest osiągnięcie minimum jednej trzeciej udziału kobiet we władzach spółek, wynika natomiast, że w 2021 r. aż co piąta polska spółka z grona 140 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie nie miała w zarządzie ani jednej kobiety.

– Są mniejszością nie tylko we władzach spółek, ale i na rynku kapitałowym: wśród inwestorów instytucjonalnych, indywidualnych i analityków giełdowych. Przekłada się to na mniej różnorodne rady nadzorcze, które wybierają mało zróżnicowane zarządy. Tracimy na tym wszyscy – powiedziała w artykule „Rz” Milena Olszewska–Miszuris, współprzewodnicząca 30% Club Poland.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA