fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolski drób wejdzie na ważny rynek w Azji

Polski drób wejdzie na ważny rynek w Azji

Władze Filipin zgodziły się, aby polscy producenci eksportowali do tego kraju drób. To przełomowe wydarzenie.

Władze weterynaryjno-sanitarne z Polski i Filipin zawarły porozumienie dotyczące dopuszczenia polskiego drobiu na filipiński rynek. Konsultacje w tej sprawie trwały wiele miesięcy.

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza podała, że Polska jest także pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym Filipiny uznały polski system regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na poziomie województw. To znacznie przybliża eksport polskiego drobiu do tego kraju, który liczy ponad 100 mln ludzi. Prezes Izby Dariusz Goszczyński dodał, że to olbrzymi sukces, gdyż drób odgrywa na Filipinach bardzo ważną rolę i jest podstawowym składnikiem tamtejszej diety, co daje polskiej branży drobiarskiej nowe możliwości rozwoju.

Sukces negocjacji nie byłby możliwy bez pomocy krajowych i filipińskich partnerów. Dlatego też kierujemy podziękowania dla wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w uzyskanie dostępu do rynku Filipin dla polskiego mięsa drobiowego. Dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównym Inspektoratem Weterynarii, Ambasadą RP w Manili oraz Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych osiągnięcie porozumienia było możliwe. Należy jednocześnie podkreślić bardzo duże zaangażowanie filipińskich organizacji branżowych w rozwój wzajemnej współpracy

– dodał prezes Goszczyński.

Polska liderem w produkcji drobiu

Aktualnie Polska jest liderem produkcji mięsa drobiowego w UE. Tylko w 2022 roku wyprodukowaliśmy przeszło 3,3 mln ton tego mięsa, z czego 53 proc. trafiło na eksport.

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza wylicza, że na rynek europejski trafia dwie trzecie polskiego eksportu drobiu, a głównymi unijnymi odbiorcami tego mięsa są Niemcy, Holandia i Francja, zaś wśród krajów trzecich są to Wielka Brytania, Ukraina i Kongo.

Źródło: Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA