fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolski eksport na Białoruś kwitnie mimo sankcji

Polski eksport na Białoruś kwitnie mimo sankcji

Mimo sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Białoruś i ciągłego ryzyka ataku na Ukrainę z terenu tego kraju, polski eksport na Białoruś w zeszłym roku wyniósł 7,3 mld złotych. W niektórych kategoriach towarów, po wybuchu wojny, wartość eksportu była nawet wyższa niż rok wcześniej.

Prawnik Maciej Oniszczuk, pytany przez Business Insider Polska wskazuje, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być to, że w Polsce wciąż można rejestrować spółki z rosyjskim bądź białoruskim kapitałem. Może ich działać nawet tysiąc.
– Takie firmy nie podlegają sankcjom, w łańcuchu dostaw przejmują role spółek objętych sankcjami i na papierze eksport wzrasta – argumentuje Oniszczuk.

Z kolei polskie firmy, które wciąż działają na Białorusi, przekonują, że nie sposób wycofać się z tego kraju. Wszystko za sprawą wprowadzonego przez Łukaszenkę prawa, które powoduje, że nie mają one możliwości sprzedaży swoich aktywów.

Unia Europejska jest na wojnie handlowej z reżimem Aleksandra Łukaszenki już od sfałszowanych przez dyktatora wyborów z 2020 r. Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej zaostrzyła tę politykę – w efekcie na liście sankcji znajduje się już m.in. białoruski cement, nawozy potasowe czy stal, a także wszystkie towary i technologie, które mogłyby zostać wykorzystane w tamtejszym przemyśle obronnym. Polska wprowadziła też zakaz sprowadzania tamtejszego węgla. Z drugiej strony Mińsk odpowiedział wprowadzając embargo na pochodzące z UE towary, m.in. mięso czy wybrane owoce.

Tymczasem z danych GUS, na które powoływała się „Rzeczpospolita” wynika, że pomimo wojny, w której Białoruś stoi po stronie Rosji, w 2022 r. handel na linii Warszawa-Mińsk wciąż miał się dobrze. Bilans handlowy ze wschodnim sąsiadem wspierającym reżim Władimira Putina co prawda spadł, ale wciąż osiąga miliardowe wartości.

W pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku sprowadzono do Polski z Białorusi produkty o wartości 993 mln euro. To mniej o ok. 0,5 mld euro niż rok wcześniej, jednak nadal kwota jest znacząca. Według danych GUS, do Polski wjechało przykładowo drewno (i materiały pokrewne) o wartości blisko 200 mln euro. Na dalszych pozycjach są tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, a także produkty przemysłu chemicznego.

O wiele ciekawszy wydaje się jednak fakt, że również eksport z Polski na Białoruś ma się stosunkowo dobrze. Od stycznia do listopada 2022 r. na Białoruś wyjechał z Polski towar o wartości 1,57 mld euro. To jedynie o 185 mln euro mniej niż rok wcześniej, zanim wybuchła wojna w Ukrainie.

W pierwszych jedenastu miesiącach 2022 r. pojawiły się nawet kategorie, w których osiągnięto lepszy wynik eksportowy niż rok wcześniej. Jakie? Uwagę przykuwa przede wszystkim kategoria „pojazdy, statki powietrzne i jednostki pływające”. Okazuje się bowiem, że w tym przypadku eksport z Polski wzrósł – pod względem wartości – aż o ok. 60 mln euro w ciągu roku i wynosi już ponad 294 mln euro. A to niejedyny taki przypadek – w 2022 r. trzykrotnie wzrósł eksport polskiego eksportu tłuszczy i olejów. Poprawił się też eksport z Polski produktów chemicznych.

BusinessInsider.com.pl, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA