fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesPolski eksport jest silny. Oto jego atuty

Polski eksport jest silny. Oto jego atuty

Mimo zawirowań rynkowych polski eksport trzyma się mocno, a jego głównym atutem jest dywersyfikacja produktowa.

Silna dywersyfikacja produktowa to główny atut polskiego eksportu – powiedział Marek Wąsiński, ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Sytuacja może jednak ulec zmianie na gorsze.

Według danych przekazanych przez Marka Wąsińskiego od początku stycznia do końca marca 2023 roku wolumen eksportu wzrósł o 1 proc., a dodatnie saldo to efekt spadku cen w porównaniu do roku poprzedniego, mniejszego popytu na import zaopatrzeniowy oraz ograniczenia krajowej konsumpcji. Jego zdaniem odbicie gospodarcze może wywołać wyższą konsumpcję, co zwiększy wartość importu i pogorszy saldo polskiego handlu.

Jednocześnie niepewna koniunktura światowa – spowolnienie w Chinach i prognozowana recesja w Stanach Zjednoczonych w IV kwartale br. – także może odbić się na polskim eksporcie w najbliższych miesiącach, który dotychczas wykazywał się dużą odpornością, w tym na recesję w Niemczech

– zauważył Marek Wąsiński z PIE.

Aktualnie największym rynkiem eksportowym dla Polski są kraje Unii Europejskiej, do których trafia 75 proc. wartości polskiego eksportu. Najwięcej polskich produktów w UE importują Niemcy, a poza wspólnotą są to Wielka Brytania (4,9 proc.), Stany Zjednoczone (3 proc.) oraz Ukraina (2,9 proc.).

Polska najczęściej eksportuje akumulatory litowo-jonowe (eksport od stycznia do maja wyniósł 5,2 mld euro, co stanowiło 3,6 proc. polskiego eksportu), pojazdy samochodowe do transportu towarów (odpowiednio 1,9 mld euro i 1,3 proc.), papierosy (1,8 mld euro, 1,2 proc.), części i akcesoria nadwozi samochodowych (1,5 mld euro, 1 proc.) oraz telewizory (1,5 mld euro, 1 proc.).

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA