fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolski eksport jest silny. Oto jego atuty

Polski eksport jest silny. Oto jego atuty

Mimo zawirowań rynkowych polski eksport trzyma się mocno, a jego głównym atutem jest dywersyfikacja produktowa.

Silna dywersyfikacja produktowa to główny atut polskiego eksportu – powiedział Marek Wąsiński, ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Sytuacja może jednak ulec zmianie na gorsze.

Według danych przekazanych przez Marka Wąsińskiego od początku stycznia do końca marca 2023 roku wolumen eksportu wzrósł o 1 proc., a dodatnie saldo to efekt spadku cen w porównaniu do roku poprzedniego, mniejszego popytu na import zaopatrzeniowy oraz ograniczenia krajowej konsumpcji. Jego zdaniem odbicie gospodarcze może wywołać wyższą konsumpcję, co zwiększy wartość importu i pogorszy saldo polskiego handlu.

Jednocześnie niepewna koniunktura światowa – spowolnienie w Chinach i prognozowana recesja w Stanach Zjednoczonych w IV kwartale br. – także może odbić się na polskim eksporcie w najbliższych miesiącach, który dotychczas wykazywał się dużą odpornością, w tym na recesję w Niemczech

– zauważył Marek Wąsiński z PIE.

Aktualnie największym rynkiem eksportowym dla Polski są kraje Unii Europejskiej, do których trafia 75 proc. wartości polskiego eksportu. Najwięcej polskich produktów w UE importują Niemcy, a poza wspólnotą są to Wielka Brytania (4,9 proc.), Stany Zjednoczone (3 proc.) oraz Ukraina (2,9 proc.).

Polska najczęściej eksportuje akumulatory litowo-jonowe (eksport od stycznia do maja wyniósł 5,2 mld euro, co stanowiło 3,6 proc. polskiego eksportu), pojazdy samochodowe do transportu towarów (odpowiednio 1,9 mld euro i 1,3 proc.), papierosy (1,8 mld euro, 1,2 proc.), części i akcesoria nadwozi samochodowych (1,5 mld euro, 1 proc.) oraz telewizory (1,5 mld euro, 1 proc.).

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA