fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolski eksport na Ukrainę mocno rośnie

Polski eksport na Ukrainę mocno rośnie

Według najnowszych danych w 2022 roku wartość polskiego eksportu na Ukrainę przekroczyła aż 10 miliardów dolarów.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w 2022 roku wartość polskiego eksportu na Ukrainę wyniosła 10,1 mld USD – podał Polski Instytut Ekonomiczny. Oznacza to, że w porównaniu do 2021 roku polska sprzedaż dla Ukrainy wzrosła aż o 37 proc.

Ubiegłoroczny wynik Polski uplasował nasz kraj na drugim miejscu, jeśli chodzi o największych dostawców. Więcej Ukrainie sprzedali tylko Chińczycy, a za nami uplasowały się Niemcy oraz Rosja. PIE podkreślił, że w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku polski eksport utrzymał dynamikę wzrostu, a jego wartość wyniosła 4,6 mld dolarów. To o 67 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 roku oraz o 52 proc. więcej niż w 2022 r.

Polska sprzedaje Ukrainie głównie paliwa i oleje mineralne (21 proc.), a także pojazdy nieszynowe oraz ich części (10 proc.) i broń wraz z amunicją (8 proc.).

Polski eksport wspiera także odbudowę Ukrainy i codzienne życie jej mieszkańców. Wśród towarów, których sprzedaż na rynek ukraiński szybko rosła, przekraczając wartość 20 mln USD, są przede wszystkim: woda i pozostałe napoje bezalkoholowe (40,6 mln USD; +246 proc. r/r), aparatura telefoniczna (40,5 mln USD; +198 proc. r/r), szkło (33,4 mln USD; +267 proc. r/r), pomidory (21,5 mln USD; +409 proc. r/r) czy cebula (21 mln USD; +1030 proc. r/r)

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Analitycy PIE wskazują, że większa aktywność polskich firm na rynku ukraińskim to dobre doświadczenie, które może zaprocentować w postaci intensywniejszej internacjonalizacji, a także procentować realizacją inwestycji bezpośrednich, gdy przyjdzie czas na odbudowę Ukrainy.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA