fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajPolski eksport z rekordowym wynikiem?

Polski eksport z rekordowym wynikiem?

Niewykluczone, że w 2023 roku Polska osiągnie rekordowo wysoki wynik w obrotach handlu zagranicznego.

Ujemna dynamika eksportu towarowego Polski, która zaczęła się w maju 2023 r., nie potrwa długo – przewiduje ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Michał Kolasa. Zdaniem eksperta cały obecny rok może się okazać dla Polski wyjątkowo dobry.

W maju br. eksport z Polski wyniósł 28 614 mln euro i był o 2,6 proc. mniejszy niż w kwietniu. Poza tym wynik ten był o ponad 760 mln euro niższy niż w maju roku 2022.

To oczywiście związane jest ze znacznie niższymi cenami surowców energetycznych w bieżącym roku. W maju 2023 r. średnia cena ropy Brent była o 32,1 proc. rdr. niższa, ceny gazu w Europie były o 64,8 proc. rdr. niższe, a węgiel w terminalu węglowym w Rotterdamie był o 62,7 proc. rdr. tańszy. Z kolei ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce w maju 2023 r. były o 25,7 proc. niższe niż w maju rok temu. Wydaje mi się, że w perspektywie kolejnych trzech miesięcy (tj. czerwca, lipca i sierpnia) – kiedy w zeszłym roku ceny surowców osiągały szczytowe wartości – dynamika eksportu poniżej zera nie będzie niczym niespodziewanym. Po tym okresie spodziewam się powrotu dodatniej dynamiki eksportu

– powiedział Michał Kolasa w rozmowie z PAP.

PFR w swojej publikacji na temat handlu zagranicznego zauważył, że mimo spadku eksportu w maju, saldo obrotów towarowych Polski pozostało na poziomie dodatnim i to znacznie wyższym niż w poprzednich latach. W maju 2023 r. nadwyżka w obrotach towarowych wyniosła 1,25 mld euro i była na najwyższym poziomie od co najmniej 2004 r. Jeszcze lepszy wynik osiągnięto w handlu usługami, gdzie nadwyżka też jest rekordowo wysoka i do końca maja br. wyniosła 15,6 mld euro. To również najwyższy poziom od prawie 20 lat.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA