fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatPolski eurokomisarz bezlitosny dla polskich rolników

Polski eurokomisarz bezlitosny dla polskich rolników

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, powiedział ministrom rolnictwa krajów członkowskich, że te będą musiały znieść jednostronne zakazy importu produktów rolnych z Ukrainy, jeśli chcą otrzymać pomoc finansową na wsparcie rolników.

Chodzi o decyzję Polski, Węgier, Rumunii, Słowacji i Bułgarii odnośnie zakazu importu ukraińskich produktów rolnych. Stało się to po zablokowaniu przez Rosję czarnomorskich portów i zniesieniu przez Brukselę ceł i taryf na towary z Ukrainy. Wspomniane kraje zostały wprost zalane ukraińskimi produktami rolnymi.

Kontrowersyjne słowa komisarza Wojciechowskiego

– W pełni rozumiemy prośbę pięciu państw członkowskich o wprowadzenie środków przeciwko tej nadpodaży produktów z Ukrainy, ponieważ stwarza ona wiele problemów dla rolników – przyznał w swojej hipokryzji komisarz Wojciechowski na konferencji prasowej po spotkaniu, na którym zaszantażował ministrów rolnictwa. Zaznaczył, że kraje członkowskie będą musiały znieść jednostronne środki, aby otrzymać wsparcie.

Jak informuje serwis EURACTIV, po miesiącach narad Komisja Europejska uruchomiła 56 mln euro z funduszu rezerwy Wspólnej Polityki Rolnej, aby pomóc złagodzić sytuację krajów graniczących z Ukrainą. Kolejne 100 mln euro pomocy z tego samego funduszu zostało szybko zaproponowane zaledwie kilka dni po tym, jak kraje wprowadziły zakazy, pomimo faktu, że posunięcie to prawdopodobnie narusza prawo UE.

Cło na ukraińskie zboże

Tymczasem krajowe stowarzyszenia rolno-spożywcze w krajach dotkniętych problemem stwierdziły, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest ponowne wprowadzenie ceł i kwot importowych na ukraińskie towary rolne.

– Jeśli naprawdę nie chcemy zniszczyć naszego przemysłu rolno-spożywczego, musimy przyjąć fundamentalne ogólnounijne rozwiązania chroniące krajowych producentów – powiedział Michal Maco, szef słowackiej izby rolno-spożywczej.

Źródło: EURACTIV.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA