fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolski handel zaciera ręce na Black Friday

Polski handel zaciera ręce na Black Friday

Zdecydowana większość Polaków planuje zrobić jakieś zakupy w ramach promocji z okazji Black Friday. To dobra wiadomość dla handlu.

Aż 63,2 proc. Polaków zamierza zrobić zakupy w Black Friday – wynika z badania UCE Research i Grupy Offerista. Niezdecydowanych jest 18,5 proc. ankietowanych, a zakupów nie planuje wtedy robić 18,3 proc. respondentów.

Duża część Polaków zamierza coś kupić przy okazji Black Friday i to jest dobra wiadomość dla handlu. Jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że co roku ten odsetek jest w miarę podobny. Na rynku funkcjonuje opinia, że Polacy uwielbiają obniżki. I jest to prawdą, ale w różnych segmentach inaczej to wygląda. Według niedawno publikowanego badania ok. 90 proc. Polaków kupuje żywność w promocjach. Natomiast w ramach Black Friday poluje się na inne rzeczy – głównie odzież, obuwie, perfumy i elektronikę. To nie są produkty pierwszej potrzeby, więc mechanizm konsumencki działa tutaj inaczej

– powiedział współautor badania z Grupy Offerista Robert Biegaj.

Rok temu Polacy najczęściej wydali w Black Friday od 300 do 400 złotych (13,8 proc.) oraz od 200 do 300 złotych (12,4 proc.). Nieco mniejszy odsetek ankietowanych wydał od 400 do 500 złotych i powyżej 1000 złotych – w obu wypadkach było to po 12,3 proc. W tym roku natomiast Polacy najczęściej zapowiadają wydanie od 400 do 500 złotych (12,9 proc.), powyżej 1000 złotych (12,3 proc.) oraz od 300 do 400 złotych (12,1 proc.).

W tym roku konsumenci zapowiadają, że najczęściej będą chcieli skorzystać z obniżek wynoszących od 50 do 60 proc. (21,9 proc. wskazań), od 40 do 50 proc. (20,5 proc.) oraz od 30 do 40 proc. (14,5 proc. ankietowanych). Zaledwie 7 proc. respondentów będzie polowało na rabaty powyżej 70 proc., a 6 proc. – powyżej 80 proc. Może to wynikać z braku zaufania wobec sklepów oraz przekonania Polaków, że takie oferty są nierealne i niezbyt bezpieczne.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA