fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolski holding spożywczy coraz bliżej

Polski holding spożywczy coraz bliżej

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że polski holding spożywczy rozpocznie działalność jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Minister dodał, że w różnych miejscach nabywane będą zakłady przetwórcze, a wkrótce przyjdzie również czas na sieć handlową. Polityk podkreślił, że w ostatnich tygodniach o holdingu było ciszej, bo trwały wyceny wszystkich spółek, które do niego wejdą.

— Polski holding spożywczy w tej chwili będziemy finalizować – pewnie w przyszłym tygodniu przekazanie spółek tych, które wejdą do holdingu spożywczego, tych ze strony Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa — powiedział w Programie I Polskiego Radia wicepremier Kowalczyk.

Minister rolnictwa zapytany o sklepy holdingu powiedział, że pierwsze takie sklepy trzeba nabyć i póki co rząd skupia się na spółkach strategicznych rolnych, które już są w holdingu, czyli na Krajowej Spółce Cukrowej i magazynach zbożowych Elewarr.

— Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, bo to jest niezwykle istotne, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową — mówił Kowalczyk.

Zgodnie z planem holding ma reprezentować interesy rolników i przeciwdziałać zmowom cenowym. Sam holding będzie spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, a resort aktywów zdecydował o wariancie konsolidacji, polegającym na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa i to Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

Źródło: Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA