Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że polski holding spożywczy rozpocznie działalność jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Minister dodał, że w różnych miejscach nabywane będą zakłady przetwórcze, a wkrótce przyjdzie również czas na sieć handlową. Polityk podkreślił, że w ostatnich tygodniach o holdingu było ciszej, bo trwały wyceny wszystkich spółek, które do niego wejdą.

— Polski holding spożywczy w tej chwili będziemy finalizować – pewnie w przyszłym tygodniu przekazanie spółek tych, które wejdą do holdingu spożywczego, tych ze strony Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa — powiedział w Programie I Polskiego Radia wicepremier Kowalczyk.

Minister rolnictwa zapytany o sklepy holdingu powiedział, że pierwsze takie sklepy trzeba nabyć i póki co rząd skupia się na spółkach strategicznych rolnych, które już są w holdingu, czyli na Krajowej Spółce Cukrowej i magazynach zbożowych Elewarr.

— Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, bo to jest niezwykle istotne, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową — mówił Kowalczyk.

Zgodnie z planem holding ma reprezentować interesy rolników i przeciwdziałać zmowom cenowym. Sam holding będzie spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, a resort aktywów zdecydował o wariancie konsolidacji, polegającym na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa i to Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

Źródło: Polskie Radio 24

Poprzedni artykuł„Stan wyjątkowy” w polskich firmach
Następny artykułWykluczenie Rosji z G20 dzieli Zachód z resztą świata