fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiPolski Ład – opodatkowanie najmu prywatnego wyłącznie ryczałtem

Polski Ład – opodatkowanie najmu prywatnego wyłącznie ryczałtem

Już od przyszłego roku wszyscy, którzy osiągają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze rozliczą się ze skarbówką na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W konsekwencji od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać jedna zasada: od najmu płaci się ryczałt.

Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustaw podatkowych w ramach programu Polski Ład, nad którym właśnie zakończono konsultacje. Trzeba przyznać, że to spora modyfikacja w porównaniu ze stanem obecnym. Dziś podstawową formą opodatkowania przychodów z wymienionych tytułów jest skala podatkowa ze stawkami 17 i 32 proc.

Oczywiście również dziś podatnicy mogą opłacać ryczałt z tytułu uzyskiwania przychodów z najmu, ale aby było to możliwe konieczne jest złożenie do naczelnika urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze tej formy rozliczeń. Obowiązuje ona do czasu, gdy podatnik ponownie nie wyśle pisma do skarbówki, że zmienia sposób opodatkowania.

Ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5 proc., jeśli przychody te nie przekraczają rocznie 100 tys. zł. Jeśli są wyższe od tej kwoty, stawka ryczałtu wzrasta do 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł. Wysokość stawek ryczałtu dla najmu ani limit przychodów nie zostaną zmienione od 2022 roku.

Warto w tym miejscu wspomnieć o rozliczeniu przychodów z najmu przez małżonków. Dotychczas mogli oni zdecydować, składając stosowne oświadczenie, o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z najmu przez jednego z nich. Wybrana zasada opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków dotyczyła również lat następnych, co oznacza, że nie było konieczności corocznego składania takiego oświadczenia. Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów podatkowych do małżonków będzie miał zastosowanie przepis przejściowy, zgodnie z którym oświadczenia złożone na podstawie przepisów ustawy PIT będą traktowane jak oświadczenia złożone na podstawie przepisów ustawy o ryczałcie.

W konsekwencji małżonkowie, którzy przed 1 stycznia 2022 r. korzystali z zasady opodatkowania całości dochodów przez jednego z nich na podstawie przepisów ustawy PIT (na zasadach skali PIT), będą nadal korzystali z tej zasady przy opodatkowaniu – od 1 stycznia 2022 r. – całości przychodu przez jednego z małżonków ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przepis przejściowy zwolni zatem małżonków z konieczności składania w tym zakresie kolejnego oświadczenia, z uwagi na objęcie (od 1 stycznia 2022 roku) przychodów z najmu wyłącznie opodatkowaniem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To oznacza, że z początkiem przyszłego roku nastąpi automatyczna zmiana opodatkowania przychodów z najmu ze skali PIT na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Projekt nowelizacji przewiduje, że zmiany w zakresie opodatkowania najmu zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA