fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiPolski Ład - szykują się drastyczne zmiany w leasingu. I nie będą...

Polski Ład – szykują się drastyczne zmiany w leasingu. I nie będą to zmiany na lepsze

Jeśli propozycje rządu związane z Polskim Ładem, a dotyczące zmian w leasingu wejdą w życie, to od 1 stycznia 2022 r., chcąc wykupić auto i przenieść je do majątku prywatnego, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy i VAT.

Projektowane przepisy Polskiego Ładu utrudnią przedsiębiorcom dokonywanie wykupu auta do majątku prywatnego, którego raty leasingowe były opłacane w ramach działalności gospodarczej. Jak poinformował rząd – nowe przepisy zmierzają do „ograniczenia procederu wyprowadzania z firmy aut poleasingowych (…). Chodzi o branie samochodu na firmę w leasing, a po spłacie rat leasingowych, wykupywanie go do majątku prywatnego. To działanie na granicy prawa, w innych krajach UE możliwe jest tylko wykupienie samochodu przez firmę”. W tym celu w ustawie Polski Ład wprowadzono nowe przepisy, które mają całkowicie ograniczyć ten proceder.

Pomysłem rządu na ograniczenie wyprowadzania z firm aut poleasingowych jest objęcie prywatnego wykupu pojazdu dużymi podatkami. Jak ma to wyglądać? Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego, zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy wydłużają również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata).

Najbardziej dotkliwa dla przedsiębiorców będzie jednak zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Od 2022 roku podatku VAT nie będziemy naliczać już od ostatniej raty kredytowej tzw. raty wykupu (wynoszącej najczęściej symboliczne 1%), lecz od realnej wartości pojazdu. Oznacza to drastyczny wzrost kwoty podatku VAT, obowiązkowej przy dokonaniu wykupu pojazdu poleasingowego.

– Skala zmian podatkowych w Polskim Ładzie i ilość obciążeń dla sektora MŚP jest druzgocąca. Rozmawialiśmy o tym aktywnie z Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem i podzielamy jego zdanie, że w tym kształcie Polski Ład nie jest programem wspierającym przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie – komentuje prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA