Jeśli propozycje rządu związane z Polskim Ładem, a dotyczące zmian w leasingu wejdą w życie, to od 1 stycznia 2022 r., chcąc wykupić auto i przenieść je do majątku prywatnego, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy i VAT.

Projektowane przepisy Polskiego Ładu utrudnią przedsiębiorcom dokonywanie wykupu auta do majątku prywatnego, którego raty leasingowe były opłacane w ramach działalności gospodarczej. Jak poinformował rząd – nowe przepisy zmierzają do „ograniczenia procederu wyprowadzania z firmy aut poleasingowych (…). Chodzi o branie samochodu na firmę w leasing, a po spłacie rat leasingowych, wykupywanie go do majątku prywatnego. To działanie na granicy prawa, w innych krajach UE możliwe jest tylko wykupienie samochodu przez firmę”. W tym celu w ustawie Polski Ład wprowadzono nowe przepisy, które mają całkowicie ograniczyć ten proceder.

Pomysłem rządu na ograniczenie wyprowadzania z firm aut poleasingowych jest objęcie prywatnego wykupu pojazdu dużymi podatkami. Jak ma to wyglądać? Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego, zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy wydłużają również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata).

Najbardziej dotkliwa dla przedsiębiorców będzie jednak zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Od 2022 roku podatku VAT nie będziemy naliczać już od ostatniej raty kredytowej tzw. raty wykupu (wynoszącej najczęściej symboliczne 1%), lecz od realnej wartości pojazdu. Oznacza to drastyczny wzrost kwoty podatku VAT, obowiązkowej przy dokonaniu wykupu pojazdu poleasingowego.

– Skala zmian podatkowych w Polskim Ładzie i ilość obciążeń dla sektora MŚP jest druzgocąca. Rozmawialiśmy o tym aktywnie z Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem i podzielamy jego zdanie, że w tym kształcie Polski Ład nie jest programem wspierającym przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie – komentuje prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Poprzedni artykułKonsumenci coraz chętniej donoszą do UOKiK-u. Liczba skarg zwiększyła się o 20 proc.
Następny artykułPrezes ZPP: „Za Polski Ład mają zapłacić małe polskie firmy i specjaliści. Nikt więcej”