fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiPolski Ład to utracona szansa dla kraju?

Polski Ład to utracona szansa dla kraju?

Konfederacja Lewiatan ostro skrytykowała zmiany zawarte w Polskim Ładzie i zarzuciła rządowi, że ten przez niefrasobliwość pozbawił Polaków szansy na reformę systemu podatkowego z prawdziwego zdarzenia.

Według Przemysława Pruszyńskiego, który w Konfederacji Lewiatan pełni funkcję dyrektora departamentu podatkowego, Polski Ład został napisany w pośpiechu i „na kolanie”, a jego głównym celem wydaje się osiągnięcie doraźnych celów politycznych. Zdaniem eksperta niedopuszczalne jest, aby tak duża reforma podatkowa została wprowadzona bez konsultacji społecznych. W efekcie – zmiany, które miały niektórym pomóc, ostatecznie mogą w nich uderzyć, bo firmy – zamiast na ewentualne podwyżki płac – będą musiały przeznaczyć środki na dostosowanie się do nowych regulacji podatkowych. Konfederacja Lewiatan przypomniała również kilka instytucji, które krytykowały i ostrzegały przed Polskim Ładem, były wśród nich: Rządowe Centrum Legislacji, Biuro Legislacyjne Sejmu, Biuro Legislacyjne Senatu oraz sam Minister Aktywów Państwowych.

Pruszyński stwierdził również, że rządzący przygotowując Polski Ład zaklinali rzeczywistość tylko po to, aby nie nazwać rzeczy po imieniu i nie przyznać się do podwyżki podatków.

– Przekonywali, że Polski Ład nie spowoduje podwyżki podatków (bo faktycznie spowodował wzrost składki zdrowotnej… tylko ta składka, w polskim wydaniu, jest zwyczajnie podatkiem). Gdyby rząd podniósł stawki podatkowe o 9 proc. albo o 4,9 proc., nie mielibyśmy do czynienia ze skandalicznym skomplikowaniem rozliczeń podatkowych. Tylko wtedy nie dałoby się tego nie nazwać podniesieniem podatków. Podobnie z kwotą wolną od podatku. Nie likwidując odliczenia składki zdrowotnej dla pracowników, taki sam efekt fiskalny można było osiągnąć podnosząc ją do 7500 zł, ale nie zrobiono tego, bo lepiej mówić, że kwota wolna wzrasta do 30 000 zł a nie 7500 zł. To przykre, ponieważ spowodowało ogromne problemy z płaceniem podatków przez przedsiębiorców i pracowników (do których rozliczenia wymagane jest profesjonalne wsparcie doradców podatkowych i księgowych, znających dziesiątki tysięcy interpretacji przepisów wydawanych przez ministra finansów). To powoduje frustracje wszystkich, którzy muszą ten ciężar wziąć na siebie – powiedział doradca podatkowy.

Co więcej, Konfederacja Lewiatan uważa, że po tej „reformie” zostaniemy z jednym z najgorszych i najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych w Unii Europejskiej i OECD, a naprawianie błędów wynikających z Polskiego Ładu może trwać latami.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Pracownik delegowany nie podróżuje służbowo

Gdy pracodawca – mimo braku obowiązku nałożonego przepisami prawa pracy – zapewni oddelegowanemu pracownikowi nocleg i dojazd do miejscowości, w której będzie wykonywał pracę, to wartość tych świadczeń stanowi dla pracownika przychód z innych nieodpłatnych świadczeń.
4 MIN CZYTANIA

Koszty inflacji rząd przerzuci na pracodawców

Jest już niemal pewne, że w roku 2024, z uwagi na wysoką inflację, czeka nas kolejna, znacząca podwyżka płacy minimalnej. Taki wzrost – o czym często się zapomina – jest także dodatkowym, sporym zastrzykiem środków, które rząd zapewnia ZUS i NFZ.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA