Konfederacja Lewiatan ostro skrytykowała zmiany zawarte w Polskim Ładzie i zarzuciła rządowi, że ten przez niefrasobliwość pozbawił Polaków szansy na reformę systemu podatkowego z prawdziwego zdarzenia.

polski ład straty przedsiębiorców - grafika wpisu

Według Przemysława Pruszyńskiego, który w Konfederacji Lewiatan pełni funkcję dyrektora departamentu podatkowego, Polski Ład został napisany w pośpiechu i „na kolanie”, a jego głównym celem wydaje się osiągnięcie doraźnych celów politycznych. Zdaniem eksperta niedopuszczalne jest, aby tak duża reforma podatkowa została wprowadzona bez konsultacji społecznych. W efekcie – zmiany, które miały niektórym pomóc, ostatecznie mogą w nich uderzyć, bo firmy – zamiast na ewentualne podwyżki płac – będą musiały przeznaczyć środki na dostosowanie się do nowych regulacji podatkowych. Konfederacja Lewiatan przypomniała również kilka instytucji, które krytykowały i ostrzegały przed Polskim Ładem, były wśród nich: Rządowe Centrum Legislacji, Biuro Legislacyjne Sejmu, Biuro Legislacyjne Senatu oraz sam Minister Aktywów Państwowych.

Pruszyński stwierdził również, że rządzący przygotowując Polski Ład zaklinali rzeczywistość tylko po to, aby nie nazwać rzeczy po imieniu i nie przyznać się do podwyżki podatków.

– Przekonywali, że Polski Ład nie spowoduje podwyżki podatków (bo faktycznie spowodował wzrost składki zdrowotnej… tylko ta składka, w polskim wydaniu, jest zwyczajnie podatkiem). Gdyby rząd podniósł stawki podatkowe o 9 proc. albo o 4,9 proc., nie mielibyśmy do czynienia ze skandalicznym skomplikowaniem rozliczeń podatkowych. Tylko wtedy nie dałoby się tego nie nazwać podniesieniem podatków. Podobnie z kwotą wolną od podatku. Nie likwidując odliczenia składki zdrowotnej dla pracowników, taki sam efekt fiskalny można było osiągnąć podnosząc ją do 7500 zł, ale nie zrobiono tego, bo lepiej mówić, że kwota wolna wzrasta do 30 000 zł a nie 7500 zł. To przykre, ponieważ spowodowało ogromne problemy z płaceniem podatków przez przedsiębiorców i pracowników (do których rozliczenia wymagane jest profesjonalne wsparcie doradców podatkowych i księgowych, znających dziesiątki tysięcy interpretacji przepisów wydawanych przez ministra finansów). To powoduje frustracje wszystkich, którzy muszą ten ciężar wziąć na siebie – powiedział doradca podatkowy.

Co więcej, Konfederacja Lewiatan uważa, że po tej „reformie” zostaniemy z jednym z najgorszych i najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych w Unii Europejskiej i OECD, a naprawianie błędów wynikających z Polskiego Ładu może trwać latami.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułPoprawmy jakość polskiej żywności
Następny artykuł118 mln zł kary dla dealerów DAF-a