fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiPolski Ład to utracona szansa dla kraju?

Polski Ład to utracona szansa dla kraju?

Konfederacja Lewiatan ostro skrytykowała zmiany zawarte w Polskim Ładzie i zarzuciła rządowi, że ten przez niefrasobliwość pozbawił Polaków szansy na reformę systemu podatkowego z prawdziwego zdarzenia.

Według Przemysława Pruszyńskiego, który w Konfederacji Lewiatan pełni funkcję dyrektora departamentu podatkowego, Polski Ład został napisany w pośpiechu i „na kolanie”, a jego głównym celem wydaje się osiągnięcie doraźnych celów politycznych. Zdaniem eksperta niedopuszczalne jest, aby tak duża reforma podatkowa została wprowadzona bez konsultacji społecznych. W efekcie – zmiany, które miały niektórym pomóc, ostatecznie mogą w nich uderzyć, bo firmy – zamiast na ewentualne podwyżki płac – będą musiały przeznaczyć środki na dostosowanie się do nowych regulacji podatkowych. Konfederacja Lewiatan przypomniała również kilka instytucji, które krytykowały i ostrzegały przed Polskim Ładem, były wśród nich: Rządowe Centrum Legislacji, Biuro Legislacyjne Sejmu, Biuro Legislacyjne Senatu oraz sam Minister Aktywów Państwowych.

Pruszyński stwierdził również, że rządzący przygotowując Polski Ład zaklinali rzeczywistość tylko po to, aby nie nazwać rzeczy po imieniu i nie przyznać się do podwyżki podatków.

– Przekonywali, że Polski Ład nie spowoduje podwyżki podatków (bo faktycznie spowodował wzrost składki zdrowotnej… tylko ta składka, w polskim wydaniu, jest zwyczajnie podatkiem). Gdyby rząd podniósł stawki podatkowe o 9 proc. albo o 4,9 proc., nie mielibyśmy do czynienia ze skandalicznym skomplikowaniem rozliczeń podatkowych. Tylko wtedy nie dałoby się tego nie nazwać podniesieniem podatków. Podobnie z kwotą wolną od podatku. Nie likwidując odliczenia składki zdrowotnej dla pracowników, taki sam efekt fiskalny można było osiągnąć podnosząc ją do 7500 zł, ale nie zrobiono tego, bo lepiej mówić, że kwota wolna wzrasta do 30 000 zł a nie 7500 zł. To przykre, ponieważ spowodowało ogromne problemy z płaceniem podatków przez przedsiębiorców i pracowników (do których rozliczenia wymagane jest profesjonalne wsparcie doradców podatkowych i księgowych, znających dziesiątki tysięcy interpretacji przepisów wydawanych przez ministra finansów). To powoduje frustracje wszystkich, którzy muszą ten ciężar wziąć na siebie – powiedział doradca podatkowy.

Co więcej, Konfederacja Lewiatan uważa, że po tej „reformie” zostaniemy z jednym z najgorszych i najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych w Unii Europejskiej i OECD, a naprawianie błędów wynikających z Polskiego Ładu może trwać latami.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA