Hospicja obawiają się zmian podatkowych, które przyjdą z Polskim Ładem – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pixabay.com

Polski Ład przewiduje zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.
– Niezależnie, kto ile zarobił, zapłaci podatek tylko od nadwyżki ponad 30 tys. zł rocznie. Z kolei stawka 32 proc. podatku będzie dotyczyć tylko kwot uzyskanych powyżej 120 tys. zł rocznie. Z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 gr, a od tej powyżej 85,5 tys. do 120 tys. – 17 gr zamiast wcześniejszych 32 gr. To wszystko powoduje, że spadnie wartość podatku, od której odprowadzać się będzie 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego – powiedziała w rozmowie z „DGP” dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
– Dziś nie sposób stwierdzić, o ile mogą być niższe wpływy dla OPP, ale z pewnością spadek może być silnie odczuwalny – dodała ekonomistka.

„DGP” przypomina, że Senat chciał zminimalizować straty związane z prognozowanym mniejszym wpływem do budżetów tych organizacji i zaproponował poprawkę do Polskiego Ładu, która zakładała, aby na OPP można było przekazywać nie 1 proc., ale 1,2 proc. Sejm odrzucił jednak taką propozycję. Wszystko to niepokoi fundacje OPP, które prowadzą hospicja w Polsce. Wskazują one, że środki z 1 proc. stanowią filar funkcjonowania hospicjów, a pieniądze z NFZ pokrywają jedną trzecią potrzeb. Zdecydowana większość wpłat z 1 proc. to natomiast kwoty rzędu 20-30 zł.

Poprzedni artykułChiny ograniczają budowę drapaczy chmur
Następny artykułIndie neutralne energetycznie dopiero w 2070 r.