Nowe przepisy wchodzące w skład Polskiego Ładu zlikwidują możliwość wyboru formy opodatkowania i jednocześnie pozbawią wynajmujących prawa do zaliczania w koszty amortyzacji.

– Zmiany zakładają pozostawienie opodatkowania dochodów z najmu, jeżeli umowy nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli podatku od przychodu bez możliwości pomniejszenia wpływów z najmu o m.in. koszty wykończenia, remontów lokalu, kosztów kredytu hipotecznego. Stawka podatkowa jest wprawdzie niższa (8,5 proc. do 100 tys. zł przychodu, 12,5 proc. powyżej tej kwoty) jednak podstawa jest znacząco wyższa. Z opodatkowania dochodu będą mogli skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy – tłumaczy Wojciech Pławiak, ekspert BCC.

Co więcej, nowe przepisy znoszą także możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych budynków i lokali mieszkalnych, co uderzy w najemców.

Nowe regulacje podatkowe wywołają prawdopodobnie wzrost czynszów.

– Faktyczne podniesienie podatków dotknie nie tylko wynajmujących, ale także drugą stronę umów najmu. Skutkiem zmian może być podwyżka czynszów w celu rekompensaty zwiększonego ciężaru podatku – podkreśla Pławiak.

Poprzedni artykułMusimy zrewidować politykę węglową?
Następny artykułPodpisano „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”