fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPolski Ład uderzył w leasing

Polski Ład uderzył w leasing

Analitycy Carsmile oceniają, że ostatnie zmiany podatkowe sprawiły, że leasing stracił na opłacalności względem wynajmu samochodów – czytamy w portalu wnp.pl.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu leasing stracił na atrakcyjności, bo z końcem 2021 r. zniknęła opcja tzw. wykupu prywatnego, który po 6 miesiącach umożliwiał sprzedanie samochodu bez żadnych obciążeń fiskalnych.

„Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing i nie będzie chciał później używać samochodu prywatnie przez 6 lat po zakończeniu umowy leasingu, wówczas od ceny sprzedaży auta zapłaci PIT i składkę zdrowotną” – napisano w portalu wnp.pl.

Leasingowi szkodzą również rosnące stopy podatkowe, które ciągną za sobą podwyżki rat, których wysokość jest zależna od stawki WIBOR1M. Do tego rosną również rosnące ceny serwisowania samochodów.

Zdaniem Michała Knittera, wiceprezesa zarządu Carsmile, w obliczu rosnących kosztów leasingu znacznie bardziej atrakcyjną opcją okazuje się wynajem długoterminowy. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że przy wynajmie samochodu w zasadzie wszystkie dodatkowe koszty związane np. z serwisowaniem samochodu, można scedować na firmę wynajmującą i po kilku latach po prostu wymienić samochód na nowy.

Analiza Carsmile wykazała, że koszt wynajmu Hyundaia i30 byłby o 13 proc. niższy od kosztu leasingu, a dla Forda Kugi byłoby to nawet 16 proc.

Źródło: wnp.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA