fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolski Ład uderzył w leasing

Polski Ład uderzył w leasing

Analitycy Carsmile oceniają, że ostatnie zmiany podatkowe sprawiły, że leasing stracił na opłacalności względem wynajmu samochodów – czytamy w portalu wnp.pl.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu leasing stracił na atrakcyjności, bo z końcem 2021 r. zniknęła opcja tzw. wykupu prywatnego, który po 6 miesiącach umożliwiał sprzedanie samochodu bez żadnych obciążeń fiskalnych.

„Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing i nie będzie chciał później używać samochodu prywatnie przez 6 lat po zakończeniu umowy leasingu, wówczas od ceny sprzedaży auta zapłaci PIT i składkę zdrowotną” – napisano w portalu wnp.pl.

Leasingowi szkodzą również rosnące stopy podatkowe, które ciągną za sobą podwyżki rat, których wysokość jest zależna od stawki WIBOR1M. Do tego rosną również rosnące ceny serwisowania samochodów.

Zdaniem Michała Knittera, wiceprezesa zarządu Carsmile, w obliczu rosnących kosztów leasingu znacznie bardziej atrakcyjną opcją okazuje się wynajem długoterminowy. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że przy wynajmie samochodu w zasadzie wszystkie dodatkowe koszty związane np. z serwisowaniem samochodu, można scedować na firmę wynajmującą i po kilku latach po prostu wymienić samochód na nowy.

Analiza Carsmile wykazała, że koszt wynajmu Hyundaia i30 byłby o 13 proc. niższy od kosztu leasingu, a dla Forda Kugi byłoby to nawet 16 proc.

Źródło: wnp.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA