fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiPolski Ład. Wysokość składki zdrowotnej zmniejszy się z 9 do 3 procent?

Polski Ład. Wysokość składki zdrowotnej zmniejszy się z 9 do 3 procent?

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", rząd rozważa złagodzenie propozycji z Polskiego Ładu. Chodzi o zmniejszenie wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Nieoficjalne informacje, do których dotarła „Rzeczpospolita”, mówią o zmniejszeniu składki zdrowotnej z 9 do nawet 3 proc. Skąd taka zmiana? Na rządzących duże wrażenie miały zrobić badania opinii publicznej, z których wynika, że trzech na czterech Polaków negatywnie ocenia propozycje podatkowe z Polskiego Ładu.

Dlatego rządzący mają się zastanawiać nad łagodniejszymi rozwiązaniami, którym przychylna będzie większa część Polaków. Dodatkowo, PiS ma rozważać obniżenie tej części składki, która dzisiaj jest odliczana od PIT.

O pracach nad kształtem składki zdrowotnej mówiła już kilka dni wcześniej wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. – Składka zdrowotna dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także rekompensaty dla samorządów, to dwa wątki w Polskim Ładzie, które są cały czas dyskutowane z przedsiębiorcami – przyznała.

Obecnie składka zdrowotna opiewa na 9 proc. podstawy wymiaru, natomiast 7,75 proc. przedsiębiorcy mogą odjąć od podatku. Teraz na zdrowie płacą 381,81 zł miesięcznie,

Natomiast rozwiązania zaproponowane przez PiS obecne w Polskim Ładzie wykluczają tę możliwość. Składka zdrowotna kosztowałaby przedsiębiorców 9 proc. od swoich dochodów (chodzi o osoby, które odprowadzają podatek liniowy i płacą na zasadach ogólnych). Z kolei ryczałtowcy płaciliby 30 proc. od swojej stawki podatkowej (podzieleni są na 10 różnych grup podatkowych ze stawkami od 17 do 2 proc., podatki płacą od przychodów).

Źródło: „Rzeczpospolita”

INNE Z TEJ KATEGORII

O jaką dokumentację musi zadbać przedsiębiorca korzystający z ulg strefowych

Przedsiębiorcy działający w specjalnych stref ekonomicznych i korzystający z ulg przeznaczonych dla tej grupy firm, muszą prowadzić księgi rachunkowe tak, aby możliwe było precyzyjne ustalenie przychodów i kosztów z działalności prowadzonej na terenie strefy, jak i poza nią.
3 MIN CZYTANIA

Obniżony VAT dla branży beauty coraz bliżej

Ministerstwo Finansów zdradziło szczegóły na temat przygotowywanej obniżki stawki podatku VAT na usługi kosmetyczne, którą obiecywał premier Donald Tusk.
2 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.