Jak wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, rząd rozważa złagodzenie propozycji z Polskiego Ładu. Chodzi o zmniejszenie wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

polski ład składka zdrowotna 3 procent - grafika wpisu

Nieoficjalne informacje, do których dotarła „Rzeczpospolita”, mówią o zmniejszeniu składki zdrowotnej z 9 do nawet 3 proc. Skąd taka zmiana? Na rządzących duże wrażenie miały zrobić badania opinii publicznej, z których wynika, że trzech na czterech Polaków negatywnie ocenia propozycje podatkowe z Polskiego Ładu.

Dlatego rządzący mają się zastanawiać nad łagodniejszymi rozwiązaniami, którym przychylna będzie większa część Polaków. Dodatkowo, PiS ma rozważać obniżenie tej części składki, która dzisiaj jest odliczana od PIT.

O pracach nad kształtem składki zdrowotnej mówiła już kilka dni wcześniej wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. – Składka zdrowotna dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także rekompensaty dla samorządów, to dwa wątki w Polskim Ładzie, które są cały czas dyskutowane z przedsiębiorcami – przyznała.

Obecnie składka zdrowotna opiewa na 9 proc. podstawy wymiaru, natomiast 7,75 proc. przedsiębiorcy mogą odjąć od podatku. Teraz na zdrowie płacą 381,81 zł miesięcznie,

Natomiast rozwiązania zaproponowane przez PiS obecne w Polskim Ładzie wykluczają tę możliwość. Składka zdrowotna kosztowałaby przedsiębiorców 9 proc. od swoich dochodów (chodzi o osoby, które odprowadzają podatek liniowy i płacą na zasadach ogólnych). Z kolei ryczałtowcy płaciliby 30 proc. od swojej stawki podatkowej (podzieleni są na 10 różnych grup podatkowych ze stawkami od 17 do 2 proc., podatki płacą od przychodów).

Źródło: „Rzeczpospolita”

Poprzedni artykułTo nie koniec rekordowych wakacji. Branża i turyści przedłużają sezon
Następny artykuł82. rocznica podpisania paktu Ribentrop – Mołotow w cieniu ukończenia budowy NordStream2