Niejasno sformułowane przepisy sprawiają, że w Polskim Ładzie pojawił się bałagan związany z wysokością składki zdrowotnej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

podmioty powiązane uproszczenia polski ład - grafika wpisu

Chodzi o składkę dla podatników, którzy wybiorą liniowy 19-procentowy podatek dochodowy. „DGP” twierdzi, że wchodzący od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład zakłada, że składka zdrowotna wyniesie dla nich 4,9 proc. Z kolei według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie osoby w styczniu zapłacą jeszcze składkę w wysokości 9 proc. Co ważne, ZUS pytany przez dziennik o podstawę prawną takiej interpretacji nie potrafił wskazać, z którego przepisu to wynika i powołuje się na art. 79 ustawy wprowadzającej „Polski ład”, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. Tam nie ma jednak ani słowa o stopie procentowej.

Cytowany przez „DGP” Andrzej Radzisław z Kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy uważa, że taki bałagan to skutek ewidentnej pomyłki ustawodawcy. Ekspert powołuje się na poradnik opublikowany przez ZUS, w którym napisano, że składkę w wysokości 4,9 proc. przedsiębiorca stosuje dopiero od rozliczeń za luty 2022 r., a za styczeń ma być jeszcze 9 proc.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/PAP

Poprzedni artykułPonad 11,1 mld zł inwestycji zagranicznych w Polsce
Następny artykułPodatek cukrowy rozczarowaniem dla rządu