fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajPolski Ład z kolejną dziurą

Polski Ład z kolejną dziurą

Niejasno sformułowane przepisy sprawiają, że w Polskim Ładzie pojawił się bałagan związany z wysokością składki zdrowotnej - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chodzi o składkę dla podatników, którzy wybiorą liniowy 19-procentowy podatek dochodowy. „DGP” twierdzi, że wchodzący od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład zakłada, że składka zdrowotna wyniesie dla nich 4,9 proc. Z kolei według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie osoby w styczniu zapłacą jeszcze składkę w wysokości 9 proc. Co ważne, ZUS pytany przez dziennik o podstawę prawną takiej interpretacji nie potrafił wskazać, z którego przepisu to wynika i powołuje się na art. 79 ustawy wprowadzającej „Polski ład”, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. Tam nie ma jednak ani słowa o stopie procentowej.

Cytowany przez „DGP” Andrzej Radzisław z Kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy uważa, że taki bałagan to skutek ewidentnej pomyłki ustawodawcy. Ekspert powołuje się na poradnik opublikowany przez ZUS, w którym napisano, że składkę w wysokości 4,9 proc. przedsiębiorca stosuje dopiero od rozliczeń za luty 2022 r., a za styczeń ma być jeszcze 9 proc.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA