fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiPolski Ład z kolejną pułapką

Polski Ład z kolejną pułapką

Zmiany wynikające z Polskiego Ładu sprawią, że nierentowne spółki będą płacić wyższe podatki od tych, które osiągają dochody – pisze środowa „Rzeczpospolita”.

Nowe przepisy zakładają, że spółki, które nie osiągną określonej rentowności po zakończeniu 2022 r. zapłacą nowy podatek minimalny. Celem takiego rozwiązania miała być walka z oszustami podatkowymi, ale uderzy ono też w firmy prowadzące zwykłą działalność. Dziennik tłumaczy, że nowy podatek będzie wymagany w dwóch przypadkach – jeśli spółki poniosą straty lub jeśli ich dochody będą niższe niż 1 proc. przychodów.

– To szkodliwa regulacja. W praktyce może objąć nawet małych podatników CIT i będzie dodatkowym obciążeniem w czasie trwającej wciąż pandemii – powiedział w komentarzu dla „Rz” Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan.

Takie obciążenie może dotknąć spółki z branży handlowej, które mają małą rentowność. Dziennik alarmuje, że wiele firm będzie chciało uniknąć podatku minimalnego przez podnoszenie marż. To z kolei będzie skutkowało wzrostem inflacji.

„Podatku minimalnego unikną m.in. nowe spółki w roku rozpoczęcia działalności i dwóch kolejnych. Przewidziano też wyłączenie dla spółek, które jako pojedyncza firma mają słabe wyniki, ale należą do grupy zachowującej określony poziom rentowności. Jednak w praktyce może być trudno z niego skorzystać. Grzegorz Kujawski, doradca podatkowy i partner w KNDP, zwraca uwagę, że chodzi o grupy, w których spółka dominująca ma dokładnie 75 proc. udziałów w spółkach zależnych. Tymczasem powinno to być co najmniej 75 proc.” – wyjaśnia „Rz”.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA