fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiPolski Ład z kolejnymi zmianami w podatkach

Polski Ład z kolejnymi zmianami w podatkach

Sejm przyjął dużą nowelizację ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. W porównaniu do wcześniejszego projektu ustawa przewiduje kilka zmian, które dotyczą m.in. opodatkowania pracujących seniorów, przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych oraz przychodów z najmu prywatnego.

W ramach prac sejmowych pierwotna wersja projektu została w kilku miejscach dosyć wyraźnie zmodyfikowana.

– W toku prac parlamentarnych wprowadzono wiele nowych, korzystnych rozwiązań: dla przedsiębiorców na skali, dla seniorów, którzy zdecydują się pozostać na rynku pracy, i dla rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci – mówi wiceminister finansów, Jan Sarnowski.

Modyfikacje odnoszą się m.in. do przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Do nowelizacji wprowadzono nowy mechanizm, który ma w założeniu zmniejszyć przewidywane wcześniej obciążenia podatkiem i składką zdrowotną. Nowe rozwiązanie skierowano do przedsiębiorców mających dochody (przychody pomniejszone o koszty prowadzenia działalności, z wyłączeniem składek na ubezpieczenia społeczne) na poziomie od 68 412 zł do 133 692 zł w skali roku.

Lista zmian obejmuje też nowe zachęty – PIT-0 dla seniorów i PIT-0 dla rodzin 4+. Pierwsza z nich jest skierowana do seniorów chcących zostać na rynku pracy. Senior, który pracuje na etacie, zleceniach lub jest przedsiębiorcą, nie będzie opodatkowany podatkiem PIT, jeżeli jednocześnie nie będzie pobierać emerytury. Mechanizm ma działać podobnie do zerowego PIT-u dla młodych i dotyczyć przychodów z pracy na poziomie do 85 528 zł rocznie. W praktyce podatnik będzie mógł skorzystać jeszcze z nowej kwoty wolnej (30 tys. zł w skali roku).

PIT-0 dla rodzin 4+ jest z kolei rozwiązaniem dla rodziców (także zastępczych i opiekunów prawnych), którzy wychowują minimum 4 dzieci. Dzięki tej zachęcie każdy taki rodzic – zarabiający do 85 528 zł rocznie – nie zapłaci podatku PIT.

Kolejna nowość to zmiany w najmie. W porównaniu do pierwotnego projektu przewidziano, że podatnik osiągający przychody z najmu prywatnego będzie mógł jeszcze przez następny rok, czyli do końca 2022 r., amortyzować budynki i lokale mieszkalne. Chodzi w tym przypadku o obiekty nabyte lub wybudowane w okresie do końca 2021 r.

Pakiet zmian względem pierwotnej wersji nowelizacji zakłada również, że nowe przepisy ws. przeniesienia pełni konsekwencji zatrudniania „na czarno” na pracodawców będą działać w pewnej mierze wstecz. Ministerstwo Finansów wskazuje, że w efekcie pracownicy będą mogli swobodnie ujawniać przypadki, gdy byli nielegalnie zatrudniani w poprzednich latach.

Wprowadzenie zmian przewiduje ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 1 października br.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA