Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że rząd nie wycofa Polskiego Ładu, bo ten jest korzystny dla Polaków.

Henryk Kowalczyk (Fot. PAP/Mateusz Marek)

Polityk podkreślił, że wycofanie Polskiego Ładu jest niemożliwe, ponieważ „zmiany w trakcie roku podatkowego mogą być wykonywane tylko na korzyść podatnika”, a Polski Ład ma być korzystny dla kilkunastu milionów osób. Minister Kowalczyk wyraził również przekonanie, że Polski Ład pomoże rolnikom, bo dzięki niemu rozbudowana zostanie infrastruktura w obszarach wiejskich.

— Będą nowe drogi, wodociągi, kanalizacje, oczyszczalnie przydomowe, energia odnawialna dla rolników, czyli dodatkowe źródła dochodu. Ale też możliwości przetwórcze dla rolników. Jest dużo rzeczy w ramach „Polskiego ładu”, które ucieszą rolników. Może nie bezpośrednio dotacje do rolnictwa, do produkcji rolnej, ale wiele rzeczy pośrednich na pewno będzie korzystne dla rolników — powiedział Kowalczyk, dodając że rząd chce zająć się cenami nawozów, energii i paliw, bo to jest najważniejsze dla rolnictwa.

Wicepremier odniósł się również do słów Adama Bielana o ewentualnej rezygnacji przez Polskę z pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy.

— Nie wiem, czy Adam Bielan to miał na myśli, później prostował swoją wypowiedź, że został źle zrozumiany. Fundusz Odbudowy nam się należy jak każdemu krajowi Unii Europejskiej. Wiem, że ze względów pewnie politycznych lub innych Komisja Europejska przytrzymuje nam zatwierdzenie tego, natomiast nie odmawia, bo nie ma żadnych podstaw do odmowy. Wcześniej czy później będziemy te pieniądze mieli. Już będziemy pewne działania uruchamiać w tym roku z budżetu, jak gdyby zaliczkowo z budżetu krajowego — podkreślił premier.

Źródło: Rzeczpospolita / PAP

Poprzedni artykułJak Polacy reagują na drożyznę?
Następny artykułNowe finansowanie dla przedsiębiorców. Sprawdź ile i od kogo