fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolski minister rolnictwa przeciwko Zielonemu Ładowi

Polski minister rolnictwa przeciwko Zielonemu Ładowi

Polski minister rolnictwa podczas wizyty w Brukseli krytycznie wypowiedział się o wymogach unijnego Zielonego Ładu.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski przedstawił w Brukseli oczekiwania polskich rolników. Szef resortu stwierdził, że wymogi Zielonego Ładu narzucone przez Komisję Europejską są za wysokie, nieracjonalne i zbyt kosztowne.

Czesław Siekierski po zakończeniu posiedzenia ministrów finansów rolnictwa Unii Europejskiej powiedział, że Zielony Ład zamiast przeciwdziałać zmianom klimatu doprowadził do bankructwa wielu gospodarstw. Jednocześnie szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że Polska jest za działaniem na rzecz obrony klimatu, ale w inny sposób i KE musi zweryfikować swoje plany. Poinformował też, że przedstawił Brukseli oczekiwania polskich rolników.

Także wystąpiłem o uproszczenia, jeśli chodzi o sprawę zmianowania upraw, wymogi administracyjne. Żeby nie karać za popełnione błędy, jeśli nie były one robione celowo, aby oszukać i naciągnąć budżet UE na jakieś płatności. Aby rolnicy mogli składać oświadczenia, a nie zdjęcia, że daną czynność wykonali w sposób poprawny. Realizując oczekiwania polskich rolników wystąpiłem o odstąpienie od ugorowania. Aby w roku 2024 w drodze specjalnego wyjątku odstąpić od ugorowania. Następnie rozpocząć proces zmiany tych aktów podstawowych, żeby może ugorowania zastąpić formą ekoschematu, a więc dobrowolności, że można ugorować i za to rolnicy będą mieli płacone

– sprecyzował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Polski polityk poruszył również problem napływających do Unii Europejskiej płodów rolnych z Ukrainy, które sprawiły, że produkcja rolna staje się nieopłacalna nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii. W związku z tym unijni politycy nie powinni ignorować tego problemu – tym bardziej, że już teraz duże zapasy zboża w UE stają się coraz większym kłopotem.

Źródło: Polskie Radio
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA