fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaPolski pomysł na przyspieszenie embarga na rosyjską ropę w UE

Polski pomysł na przyspieszenie embarga na rosyjską ropę w UE

Polska chce, aby w Unii Europejskiej wprowadzono opłatę zależną od stopnia uzależnienia państw od surowców energetycznych z Rosji – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Polski rząd będzie postulować wyznaczenie daty wprowadzenia embarga na ropę naftową z Rosji.

– Z inicjatywy Polski będziemy rozmawiali o naszej propozycji swoistego „rosyjskiego ETS”. Będę przedstawiała szczegóły tej propozycji – szczególnego podatku, cła czy opłaty, której wysokość miałaby zależeć od procentu uzależnienia się od surowców rosyjskich – ropy, gazu, węgla i pozostałych. Tu byłby podobny mechanizm, jak w ETS, miałby on mobilizować państwa do przyspieszenia tempa derusyfikacji – powiedziała Anna Moskwa podczas briefingu prasowego poprzedzającego Radę Ministrów Energii UE.

Polska minister wyjaśniła, że mechanizm taki powinien opierać się na programie dekarbonizacji, a także dodała, że Polska chce wprowadzić pełne sankcje i uniezależnienie się od rosyjskiej ropy.

– Zależy nam, by w pakiecie sankcji znalazła się konkretna data i zobowiązanie wszystkich państw co do ropy i ropopochodnych, żeby to był pakiet kompletny, szczelny i akceptowany przez wszystkie państwa – wskazała Anna Moskwa.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA