fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNaukaPolski przemysł kosmiczny nie może wystrzelić. Co stoi na przeszkodzie?

Polski przemysł kosmiczny nie może wystrzelić. Co stoi na przeszkodzie?

Brak pieniędzy i strategii to główne problemy polskiego przemysłu kosmicznego – wynika z artykułu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”.

Według gazety branża kosmiczna w Polsce jest już warta 7 mld zł, ale nie może ona w pełni rozwinąć swoich możliwości, bo rząd ciągle nie uchwalił Krajowego Programu Kosmicznego, który ma określać rolę administracji państwowej i wojska jako klienta firm kosmicznych. KPK na lata 2019-21 nie został przyjęty do realizacji, a prace nad kolejnym ciągle są w fazie konsultacji.

Dużo spraw rozbija się również o pieniądze, a raczej ich brak. Raport „Kosmos 2022” przygotowany m.in. przez Startup Poland i Polską Agencję Kosmiczną wykazał, że tylko jedna trzecia firm kosmicznych korzysta ze wsparcia publicznego, a większość używa środków własnych. Nadzieje pokładane są w funduszach venture capital, ale inwestorzy z tego katalogu nie są zbytnio zainteresowani rynkiem kosmicznym, bo żeby pojawiły się tu zyski potrzeba czasu.

– Nie jest [sektor kosmiczny, przyp.red.] dobrym kierunkiem dla tych, którzy chcą w ciągu dwóch, trzech lat wyjść z inwestycji, zwielokrotniając zyski. W takich instytucjach jak: ARP, NCBR czy PARP, mamy inny cel. Generowanie zysku jest istotne, ale nasze inwestycje mogą mieć dłuższy horyzont i wesprzeć firmy w organicznym wzroście – powiedział na łamach „Rz” Paweł Pacek, szef Biura Rozwoju Technologii w ARP.

Dzisiaj w polskim sektorze kosmicznym działa ponad 300 firm. Do naszej specjalizacji należy głównie automatyka, robotyka i oprogramowanie.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA