fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaNaukaPolski przemysł kosmiczny nie może wystrzelić. Co stoi na przeszkodzie?

Polski przemysł kosmiczny nie może wystrzelić. Co stoi na przeszkodzie?

Brak pieniędzy i strategii to główne problemy polskiego przemysłu kosmicznego – wynika z artykułu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”.

Według gazety branża kosmiczna w Polsce jest już warta 7 mld zł, ale nie może ona w pełni rozwinąć swoich możliwości, bo rząd ciągle nie uchwalił Krajowego Programu Kosmicznego, który ma określać rolę administracji państwowej i wojska jako klienta firm kosmicznych. KPK na lata 2019-21 nie został przyjęty do realizacji, a prace nad kolejnym ciągle są w fazie konsultacji.

Dużo spraw rozbija się również o pieniądze, a raczej ich brak. Raport „Kosmos 2022” przygotowany m.in. przez Startup Poland i Polską Agencję Kosmiczną wykazał, że tylko jedna trzecia firm kosmicznych korzysta ze wsparcia publicznego, a większość używa środków własnych. Nadzieje pokładane są w funduszach venture capital, ale inwestorzy z tego katalogu nie są zbytnio zainteresowani rynkiem kosmicznym, bo żeby pojawiły się tu zyski potrzeba czasu.

– Nie jest [sektor kosmiczny, przyp.red.] dobrym kierunkiem dla tych, którzy chcą w ciągu dwóch, trzech lat wyjść z inwestycji, zwielokrotniając zyski. W takich instytucjach jak: ARP, NCBR czy PARP, mamy inny cel. Generowanie zysku jest istotne, ale nasze inwestycje mogą mieć dłuższy horyzont i wesprzeć firmy w organicznym wzroście – powiedział na łamach „Rz” Paweł Pacek, szef Biura Rozwoju Technologii w ARP.

Dzisiaj w polskim sektorze kosmicznym działa ponad 300 firm. Do naszej specjalizacji należy głównie automatyka, robotyka i oprogramowanie.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Indie wylądowały na Księżycu za rekordowo niską cenę

Zaledwie kilkanaście dni po zakończonym sukcesem lądowaniu indyjskiego łazika w pobliżu południowego bieguna Księżyca kraj ten wystrzelił w kosmos kolejną rakietę.
< 1 MIN CZYTANIA

Dochód podstawowy pomoże uwolnić się od perfekcjonizmu?

Według cytowanego przez "The Economist" psychologa społecznego Thomasa Currana przydzielenie obywatelom dochodu podstawowego zmniejszyłoby napięcie wynikające z ciągłej rywalizacji
3 MIN CZYTANIA

Czy Polska zyska na inwestycjach w kosmos?

Polska zwiększy swoje składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej, co ma przynieść korzyści naszemu przemysłowi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA