fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolski rynek nieruchomości komercyjnych przystopował

Polski rynek nieruchomości komercyjnych przystopował

W latach 2018-2022 na polskie nieruchomości komercyjne inwestorzy wydali ogółem aż 32,8 mld euro, jednak teraz ceny polskich aktywów i rynkowa niepewność hamują takie inwestycje. Brakuje także finansowania od wyspecjalizowanych funduszy nieruchomości.

W tym roku nie ma co spodziewać się wyraźnego ożywienia na rynku transakcyjnym – przekonywali eksperci z Polski i Europy podczas debaty inwestycyjnej na konferencji „New World Order” zorganizowanej przez Urban Land Institute Poland. Nieruchomościowy rynek transakcyjny pogrążył się w marazmie.

– Ściana dla kapitału, o której ciągle słyszymy, nadal jest, ale zarządzający środkami na inwestycje czekają – powiedział na konferencji Kevin Turpin, dyrektor regionalny ds. rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w Colliers.

Potwierdzają to dane za pierwszy kwartał tego roku. Na polskie nieruchomości komercyjne inwestorzy wydali w tym okresie zaledwie nieco ponad 650 mln euro. Tak słaby początek roku nie był notowany od wielu lat.

Jednym z niewielu segmentów rynku, którego wyniki wyglądają dobrze, są parki handlowe rosnące w całej Polsce jak grzyby po deszczu. To niewątpliwie jeden z nielicznych pozytywnych efektów pandemii, który tym razem wpłynął na rynek nieruchomości.

Brakuje polskiego kapitału

Od wielu lat cechą charakterystyczną polskiego rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne jest niestety bardzo małe zaangażowanie rodzimego kapitału. W ostatnim czasie zaś można mówić o zaangażowaniu wręcz śladowym. Z danych, które przedstawił Kevin Turpin wynika, że zaledwie 2 proc. inwestowanych ostatnio w polskie nieruchomości komercyjne funduszy pochodzi od rodzimych inwestorów. Dla porównania: w Czechach jest to 45 proc., w Rumunii – 29 proc., a na Węgrzech aż 59 proc.

– Zmiana w tym zakresie to zadanie dla krajowych regulatorów. Kiedy międzynarodowy kapitał opuszcza polski rynek lub wraca na swoje rodzime podwórko, pozostawia za sobą dużą lukę – podkreślił Turpin.

Czechy pokazały, że można to zrobić

Jak bardzo zaangażowanie krajowego kapitału w rynek nieruchomości pomaga gospodarce widać w Czechach, gdzie możliwości inwestycyjne zwykłych obywateli są dużo większe niż nad Wisłą.
– Umożliwienie pozyskiwania środków od inwestorów indywidualnych okazało się wielkim sukcesem na naszym rodzimym rynku – przekonywał Tomáš Jandík, prezes zarządu REICO, czeskiego funduszu otwartego, który wyrósł na jednego z największych inwestorów w Europie Środkowej i aktywnie działa również w Polsce.

Zainteresowanie będzie, ale nieduże

Eksperci zgromadzeni na debacie inwestycyjnej podczas konferencji „New World Order” przekonywali, że chociaż rok 2023 prawdopodobnie będzie nadal charakteryzował się wysoką inflacją i wysokimi stopami procentowymi to ceny polskich nieruchomości i jakość nowych aktywów będą przyciągać inwestorów instytucjonalnych, którzy są zaznajomieni z produktami rynku nieruchomości i zwrotami z inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, w szczególności w Polsce i Czechach.

Jednak na uruchomienie dużej fali kapitału, którego przyjście będzie wyraźnie odczuwalne w Polsce, najprawdopodobniej jednak jeszcze zaczekamy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA