fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajZmienia się polski rynek pracownika fizycznego

Zmienia się polski rynek pracownika fizycznego

Coraz więcej kobiet pracuje w Polsce fizycznie.

Kobiety w Polsce coraz częściej wykonują prace fizyczne, a jest to skutek wojny na Ukrainie i napływu uchodźców, szczególnie kobiet i dzieci. Pań przybywa w magazynach oraz w pracy produkcyjnej.

Zmianę struktury zatrudnienia widać szczególnie wśród pracowników z Ukrainy. Według danych agencji zatrudnienia Gremi jeszcze w 2021 r. kobiety stanowiły 45 proc. ukraińskich pracowników w Polsce, a w 2022 r. było to już 64 proc. Firma przekazała, że w jej zapleczu biurowym kobiety stanowią już ogółem 71 proc. zatrudnionych. Na najwyższych stanowiskach panie zajmują 12 proc. pozycji wobec 10 proc. mężczyzn, a na średnim szczeblu jest aż 53 proc. kobiet wobec 19 proc. mężczyzn. Kobiety stanowią też większość wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych zatrudnianych przez Gremi. Spośród 5 tys. osób zatrudnionych przez agencję na takich stanowiskach kobiety stanowią 51 proc.

– Struktura rynku pracy przez ostatni rok poważnie się zmieniła, dzięki temu coraz więcej kobiet pracuje w stereotypowo męskich branżach, które do niedawna były kojarzone z siłą fizyczną – powiedziała dyrektorka departamentu kooperacji międzynarodowej Gremi Personal Vitalia Korshun. – Brak pracowników fizycznych z Ukrainy, z powodu wojny, niejako wymusił na wielu przedsiębiorstwach otwarcie się na zatrudnianie kobiet, bo na początku byli temu bardzo niechętni. Wcześniej nie było aż takiej potrzeby np. modyfikowania stanowisk produkcyjnych pod kątem BHP kobiet, bo wszystkie luki z powodzeniem wypełniali mężczyźni z Ukrainy – dodała.

Przykładem zmiany struktury pracowniczej w sektorze pracy fizycznej jest branża mięsna, gdzie w zakładach produkcyjnych aż 70 proc. pracowników to kobiety. Większy odsetek pań w gałęzi produkcyjnej to m.in. zasługa automatyzacji procesów, dzięki czemu siła fizyczna przestaje być kluczowym elementem zatrudnienia. Podobnie jest w branży magazynowej, gdzie już 55 proc. pracujących to kobiety. Wszędzie kluczowe stają się szkolenia z nowych technologii i obsługi maszyn.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA