fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajPolski rynek pracy jest coraz bardziej atrakcyjny

Polski rynek pracy jest coraz bardziej atrakcyjny

W 2022 roku znacznie wzrosła liczba ubezpieczonych cudzoziemców.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najnowsze dane, z których wynika, że w ciągu ostatniego roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce wzrosła o ponad 191 tys. Według ZUS jest to dowód na rosnącą atrakcyjność polskiego rynku pracy.

Z opublikowanych danych wynika, że grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. Daje to wzrost o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r. Jest to już kolejny rok ze wzrostem liczby ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce, a historyczna bariera miliona została przekroczona latem 2022 r.. Obecnie obcokrajowcy stanowią ok. 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych.

– Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska. – Cieszy również to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku nie widzimy masowego ubytku liczby płatników składek. W grudniu zanotowaliśmy 2 mln 640 tys. płatników w ubezpieczeniu emerytalnym. Jest to o 33 tys. więcej niż w grudniu 2021 r. – dodała cytowana w komunikacie profesor.

W sumie pod koniec 2022 r. w ZUS ubezpieczonych było ok. 15,9 mln osób, czyli o 244,4 tys. więcej niż na początku roku. W tej grupie są też ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

ZUS

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA