W 2022 roku znacznie wzrosła liczba ubezpieczonych cudzoziemców.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najnowsze dane, z których wynika, że w ciągu ostatniego roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce wzrosła o ponad 191 tys. Według ZUS jest to dowód na rosnącą atrakcyjność polskiego rynku pracy.

Z opublikowanych danych wynika, że grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. Daje to wzrost o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r. Jest to już kolejny rok ze wzrostem liczby ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce, a historyczna bariera miliona została przekroczona latem 2022 r.. Obecnie obcokrajowcy stanowią ok. 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych.

– Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska. – Cieszy również to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku nie widzimy masowego ubytku liczby płatników składek. W grudniu zanotowaliśmy 2 mln 640 tys. płatników w ubezpieczeniu emerytalnym. Jest to o 33 tys. więcej niż w grudniu 2021 r. – dodała cytowana w komunikacie profesor.

W sumie pod koniec 2022 r. w ZUS ubezpieczonych było ok. 15,9 mln osób, czyli o 244,4 tys. więcej niż na początku roku. W tej grupie są też ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

ZUS

Poprzedni artykułPreferencyjne składki ZUS w górę w styczniu i w lipcu
Następny artykułRząd chce ograniczyć hurtowe zakupy mieszkań