fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolski rynek pracy jest coraz bardziej atrakcyjny

Polski rynek pracy jest coraz bardziej atrakcyjny

W 2022 roku znacznie wzrosła liczba ubezpieczonych cudzoziemców.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najnowsze dane, z których wynika, że w ciągu ostatniego roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce wzrosła o ponad 191 tys. Według ZUS jest to dowód na rosnącą atrakcyjność polskiego rynku pracy.

Z opublikowanych danych wynika, że grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. Daje to wzrost o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r. Jest to już kolejny rok ze wzrostem liczby ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce, a historyczna bariera miliona została przekroczona latem 2022 r.. Obecnie obcokrajowcy stanowią ok. 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych.

– Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska. – Cieszy również to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku nie widzimy masowego ubytku liczby płatników składek. W grudniu zanotowaliśmy 2 mln 640 tys. płatników w ubezpieczeniu emerytalnym. Jest to o 33 tys. więcej niż w grudniu 2021 r. – dodała cytowana w komunikacie profesor.

W sumie pod koniec 2022 r. w ZUS ubezpieczonych było ok. 15,9 mln osób, czyli o 244,4 tys. więcej niż na początku roku. W tej grupie są też ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

ZUS

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA