fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajPolski rynek pracy osiągnął stan równowagi

Polski rynek pracy osiągnął stan równowagi

W lipcu pracodawcy w Polsce opublikowali niemal tyle samo ogłoszeń rekrutacyjnych, co w tym samym czasie rok temu.

Polski rynek pracy przestaje się kurczyć, a dowodem na to jest liczba ogłoszeń o pracę publikowanych na największych portalach rekrutacyjnych – wynika z najnowszego raportu firm Grant Thornton oraz Element. Według analizy, w lipcu 2023 roku pracodawcy opublikowali tylko o niecały 1 proc. mniej ogłoszeń niż przed rokiem.

W sumie w lipcu br. na 50 największych portalach rekrutacyjnych w polskim internecie opublikowano 285,6 tys. ogłoszeń, czyli o dokładnie 2351 mniej niż rok temu, ale o 5489 więcej niż w czerwcu obecnego roku.

Polskie firmy dostosowały się do nowych warunków

Zdaniem Macieja Michalewskiego, CEO firmy Element, lipcowy rezultat może oznaczać, że firmy w Polsce dopasowały się do nowych warunków, czyli wysokiej inflacji, wysokich kosztów funkcjonowania oraz wzrostu liczby kandydatów do pracy wynikającego z wojny na Ukrainie. Poza tym większość polskich firm przeprowadziła już konieczne restrukturyzacje i wróciła do normalnego trybu działalności, więc niewykluczone, że wkrótce przejdą w tryb rozwoju i liczba ofert pracy na rynku będzie większa.

Jeśli wziąć pod uwagę dynamikę roczną, liczba ofert pracy w gospodarce wyraźnie się stabilizuje. Jest wręcz najbardziej stabilna odkąd ponad trzy lata temu zaczęliśmy ją mierzyć. To pozytywne wieści, bo ostatnie lata przynosiły wręcz aż zbyt dużo zmian. Najpierw liczba ofert runęła, ponieważ wybuchła pandemia, potem gwałtownie zaczęła wzrastać, kiedy gospodarka wyszła z lockdownu (do tego stopnia, że pracodawcy mieli problem z pozyskaniem ludzi do pracy), a potem wybuchła wojna w Ukrainie i liczba ogłoszeń znowu zaczęła nagle spadać. Teraz te wstrząsy wygasły i wreszcie rzeczywistość wydaje się przewidywalna, a pracodawcy mogą funkcjonować względnie normalnie, tak jak przed 2020 rokiem

– powiedziała z kolei Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton.

Rośnie liczba benefitów

Raport firm Grant Thornton oraz Element wykazał również, że w lipcu nieznacznie wzrosła atrakcyjność ofert pracy w Polsce. Dowodem na to jest niewielki wzrost liczby benefitów oferowanych kandydatom. Średnio pracodawcy oferują 6,6 benefitów na ofertę pracy, czyli blisko rekordowego wyniku z początku 2022 roku, gdy wskaźnik ten wynosił 6,7.

Najczęściej oferowaną zachętą w polskich ofertach pracy były szkolenia (86 proc. ogłoszeń), a kolejne były pakiety medyczne (65 proc.) oraz obietnica wysokiego/atrakcyjnego wynagrodzenia (64 proc.).

Źródło: Grant Thornton

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA