fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolski rynek pracy osiągnął stan równowagi

Polski rynek pracy osiągnął stan równowagi

W lipcu pracodawcy w Polsce opublikowali niemal tyle samo ogłoszeń rekrutacyjnych, co w tym samym czasie rok temu.

Polski rynek pracy przestaje się kurczyć, a dowodem na to jest liczba ogłoszeń o pracę publikowanych na największych portalach rekrutacyjnych – wynika z najnowszego raportu firm Grant Thornton oraz Element. Według analizy, w lipcu 2023 roku pracodawcy opublikowali tylko o niecały 1 proc. mniej ogłoszeń niż przed rokiem.

W sumie w lipcu br. na 50 największych portalach rekrutacyjnych w polskim internecie opublikowano 285,6 tys. ogłoszeń, czyli o dokładnie 2351 mniej niż rok temu, ale o 5489 więcej niż w czerwcu obecnego roku.

Polskie firmy dostosowały się do nowych warunków

Zdaniem Macieja Michalewskiego, CEO firmy Element, lipcowy rezultat może oznaczać, że firmy w Polsce dopasowały się do nowych warunków, czyli wysokiej inflacji, wysokich kosztów funkcjonowania oraz wzrostu liczby kandydatów do pracy wynikającego z wojny na Ukrainie. Poza tym większość polskich firm przeprowadziła już konieczne restrukturyzacje i wróciła do normalnego trybu działalności, więc niewykluczone, że wkrótce przejdą w tryb rozwoju i liczba ofert pracy na rynku będzie większa.

Jeśli wziąć pod uwagę dynamikę roczną, liczba ofert pracy w gospodarce wyraźnie się stabilizuje. Jest wręcz najbardziej stabilna odkąd ponad trzy lata temu zaczęliśmy ją mierzyć. To pozytywne wieści, bo ostatnie lata przynosiły wręcz aż zbyt dużo zmian. Najpierw liczba ofert runęła, ponieważ wybuchła pandemia, potem gwałtownie zaczęła wzrastać, kiedy gospodarka wyszła z lockdownu (do tego stopnia, że pracodawcy mieli problem z pozyskaniem ludzi do pracy), a potem wybuchła wojna w Ukrainie i liczba ogłoszeń znowu zaczęła nagle spadać. Teraz te wstrząsy wygasły i wreszcie rzeczywistość wydaje się przewidywalna, a pracodawcy mogą funkcjonować względnie normalnie, tak jak przed 2020 rokiem

– powiedziała z kolei Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton.

Rośnie liczba benefitów

Raport firm Grant Thornton oraz Element wykazał również, że w lipcu nieznacznie wzrosła atrakcyjność ofert pracy w Polsce. Dowodem na to jest niewielki wzrost liczby benefitów oferowanych kandydatom. Średnio pracodawcy oferują 6,6 benefitów na ofertę pracy, czyli blisko rekordowego wyniku z początku 2022 roku, gdy wskaźnik ten wynosił 6,7.

Najczęściej oferowaną zachętą w polskich ofertach pracy były szkolenia (86 proc. ogłoszeń), a kolejne były pakiety medyczne (65 proc.) oraz obietnica wysokiego/atrakcyjnego wynagrodzenia (64 proc.).

Źródło: Grant Thornton

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA