fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolski rząd chce wydawać coraz więcej. Wspiera go Unia Europejska

Polski rząd chce wydawać coraz więcej. Wspiera go Unia Europejska

Władze naszego kraju zmieniają zasady działania stabilizującej reguły finansowej (SRW) oraz wprowadzają klauzulę inwestycyjną.

Projekt ustawy w tej sprawie został już przyjęty przez rząd. Zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, do zasad dysponowania środkami z naszego budżetu zostanie wprowadzona klauzula inwestycyjna. Przewiduje ona, że ulgowo będzie traktowany przyrost wydatków na inwestycje publiczne w zieloną i cyfrową transformację oraz w bezpieczeństwo energetyczne. Wzrost funduszy na te cele zostanie wyłączony spod stabilizującej reguły finansowej. Dzięki temu Polska ma mieć możliwość realizacji zobowiązań podjętych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Komisja Europejska utrzymuje, iż nasz kraj powinien stosować neutralną politykę fiskalną, co się ma przejawiać wzrostem wydatków, który jest zbieżny z tempem wzrostu naszego PKB, przy jednoczesnym uwzględnieniu bieżącej inflacji.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów – Łukasz Czernicki twierdzi, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad zmianami w regułach fiskalnych Unii Europejskiej. Polska postuluje, aby z reguł wydatków zostały wyłączone fundusze przeznaczane na obronność. Inne państwa dodatkowo dążą do wyjęcia z jej zasad również wydatków na zieloną transformację.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA