Władze naszego kraju zmieniają zasady działania stabilizującej reguły finansowej (SRW) oraz wprowadzają klauzulę inwestycyjną.

alexandre_lallemand/unsplash

Projekt ustawy w tej sprawie został już przyjęty przez rząd. Zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, do zasad dysponowania środkami z naszego budżetu zostanie wprowadzona klauzula inwestycyjna. Przewiduje ona, że ulgowo będzie traktowany przyrost wydatków na inwestycje publiczne w zieloną i cyfrową transformację oraz w bezpieczeństwo energetyczne. Wzrost funduszy na te cele zostanie wyłączony spod stabilizującej reguły finansowej. Dzięki temu Polska ma mieć możliwość realizacji zobowiązań podjętych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Komisja Europejska utrzymuje, iż nasz kraj powinien stosować neutralną politykę fiskalną, co się ma przejawiać wzrostem wydatków, który jest zbieżny z tempem wzrostu naszego PKB, przy jednoczesnym uwzględnieniu bieżącej inflacji.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów – Łukasz Czernicki twierdzi, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad zmianami w regułach fiskalnych Unii Europejskiej. Polska postuluje, aby z reguł wydatków zostały wyłączone fundusze przeznaczane na obronność. Inne państwa dodatkowo dążą do wyjęcia z jej zasad również wydatków na zieloną transformację.

PAP

Poprzedni artykułZapomniany Cud Bożego Ciała i… bitwa pod Grunwaldem
Następny artykułNord Stream przestaje działać. Skąd Niemcy wezmą gaz?