fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPolski rząd skarży Fit for 55

Polski rząd skarży Fit for 55

Rząd zdecydował o zaskarżeniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wszystkich dokumentów z unijnego pakietu Fit for 55.

Zdecydowaliśmy się, że wszystkie dokumenty z pakietu Fit for 55 będą zaskarżone do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oczywiście każdy dokument, w którym jest stosowna podstawa prawna do takiego zaskarżenia. Robimy tak z prostej przyczyny, ponieważ jako kraj członkowski Unii Europejskiej mamy do tego prawo. I wykorzystamy wszystkie możliwości w tym zakresie

– powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z „Gazetą Polską” .

Podstawa prawna

Rząd nie akceptuje systemu ETS w całości, więc tym bardziej dodatkowych regulacji wynikających z pakietu Fit for 55 zaostrzających ten system. Minister Moskwa tłumaczy, że podstawa prawna pakietu Fit for 55 jest bardzo wątpliwa, ponieważ był on przyjmowany zwykłą większością głosów i jako dokument klimatyczny. A tymczasem jest to dokument energetyczny i wpływa na politykę energetyczną krajów członkowskich, a tym samym wymaga jednomyślności.

Walka ich własną bronią

Wielokrotnie na tych łamach pisałem o destrukcyjnym wpływie na gospodarkę i kieszenie Polaków unijnego pakietu Fit for 55. Być może rząd wreszcie zaczyna bronić interesu Polski na unijnej arenie ich własną bronią – prawną. Robi to, co od lat sugeruje dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono. W wywiadzie „Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej” dr Chocian tłumaczył niedawno, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.

Źródło: strefabiznesu.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA