Producent pierwszego polskiego samochodu elektrycznego Izera podpisał umowę licencyjną z koncernem Geely Holding.

ssarwas/Pixabay

Umowa licencyjna podpisana między Geely Holding a ElectroMobility Poland sprawi, że Geely udostępni polskiemu producentowi platformę SEA dedykowaną samochodom elektrycznym. Sam Geely Holding to największa prywatna chińska grupa motoryzacyjna i lider technologii aut elektrycznych.

– Z dumą podpisujemy umowę licencyjną z EMP na udostępnienie wiodącej w branży architektury SEA. Jesteśmy przekonani, że ta zaawansowana platforma technologiczna pomoże EMP we wprowadzaniu na rynek najwyższej jakości produktów gwarantując ich jakość technologiczną w zakresie komponentów mechanicznych, software’u oraz skalowalności rozwiązań – powiedział Daniel Donghui Li z CEO Geely Holding Group. – Polska odgrywa ważną rolę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym i jestem przekonany, że ta umowa umożliwi szybsze przejście na napędy elektryczne tworząc szersze możliwości gospodarcze w obszarze elektromobilności – dodał.

Według informacji przekazanych przez ElectroMobility Poland pierwsze pojazdy będą produkowane pod marką Izera przez EMP w fabryce w Jaworznie w województwie śląskim. Dzięki tej inwestycji tylko w tym zakładzie powstanie ok. 2,4 tys. miejsc pracy. W 2024 r. zostaną ogłoszeni wykonawcy generalni tej fabryki, a także znani będą już dostawcy linii produkcyjnych.

Zgodnie z planem w 2023 r. mają ruszyć prace koncepcyjne dotyczące produkcji Izery. Z kolei chętni do kupna pierwszego polskiego samochodu elektrycznego będą mogli wpisać się na listę rezerwacyjną już w 2024 r., zaś pierwszy samochód zjedzie z linii produkcyjnej w 2025 r.

Poprzedni artykułBrakuje nam specjalistów IT
Następny artykułWażny krok w kierunku powrotu ludzi na Księżyc. Wystartowała misja Artemis