fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaTransportPolski samochód elektryczny coraz bliżej

Polski samochód elektryczny coraz bliżej

Producent pierwszego polskiego samochodu elektrycznego Izera podpisał umowę licencyjną z koncernem Geely Holding.

Umowa licencyjna podpisana między Geely Holding a ElectroMobility Poland sprawi, że Geely udostępni polskiemu producentowi platformę SEA dedykowaną samochodom elektrycznym. Sam Geely Holding to największa prywatna chińska grupa motoryzacyjna i lider technologii aut elektrycznych.

– Z dumą podpisujemy umowę licencyjną z EMP na udostępnienie wiodącej w branży architektury SEA. Jesteśmy przekonani, że ta zaawansowana platforma technologiczna pomoże EMP we wprowadzaniu na rynek najwyższej jakości produktów gwarantując ich jakość technologiczną w zakresie komponentów mechanicznych, software’u oraz skalowalności rozwiązań – powiedział Daniel Donghui Li z CEO Geely Holding Group. – Polska odgrywa ważną rolę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym i jestem przekonany, że ta umowa umożliwi szybsze przejście na napędy elektryczne tworząc szersze możliwości gospodarcze w obszarze elektromobilności – dodał.

Według informacji przekazanych przez ElectroMobility Poland pierwsze pojazdy będą produkowane pod marką Izera przez EMP w fabryce w Jaworznie w województwie śląskim. Dzięki tej inwestycji tylko w tym zakładzie powstanie ok. 2,4 tys. miejsc pracy. W 2024 r. zostaną ogłoszeni wykonawcy generalni tej fabryki, a także znani będą już dostawcy linii produkcyjnych.

Zgodnie z planem w 2023 r. mają ruszyć prace koncepcyjne dotyczące produkcji Izery. Z kolei chętni do kupna pierwszego polskiego samochodu elektrycznego będą mogli wpisać się na listę rezerwacyjną już w 2024 r., zaś pierwszy samochód zjedzie z linii produkcyjnej w 2025 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

LOT będzie promował kobiety

Polskie Linie Lotnicze LOT przystąpiły do międzynarodowego programu, którego celem jest zwiększenie obecności kobiet w lotnictwie.
2 MIN CZYTANIA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA