fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaTransportPolski samochód elektryczny coraz bliżej

Polski samochód elektryczny coraz bliżej

Producent pierwszego polskiego samochodu elektrycznego Izera podpisał umowę licencyjną z koncernem Geely Holding.

Umowa licencyjna podpisana między Geely Holding a ElectroMobility Poland sprawi, że Geely udostępni polskiemu producentowi platformę SEA dedykowaną samochodom elektrycznym. Sam Geely Holding to największa prywatna chińska grupa motoryzacyjna i lider technologii aut elektrycznych.

– Z dumą podpisujemy umowę licencyjną z EMP na udostępnienie wiodącej w branży architektury SEA. Jesteśmy przekonani, że ta zaawansowana platforma technologiczna pomoże EMP we wprowadzaniu na rynek najwyższej jakości produktów gwarantując ich jakość technologiczną w zakresie komponentów mechanicznych, software’u oraz skalowalności rozwiązań – powiedział Daniel Donghui Li z CEO Geely Holding Group. – Polska odgrywa ważną rolę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym i jestem przekonany, że ta umowa umożliwi szybsze przejście na napędy elektryczne tworząc szersze możliwości gospodarcze w obszarze elektromobilności – dodał.

Według informacji przekazanych przez ElectroMobility Poland pierwsze pojazdy będą produkowane pod marką Izera przez EMP w fabryce w Jaworznie w województwie śląskim. Dzięki tej inwestycji tylko w tym zakładzie powstanie ok. 2,4 tys. miejsc pracy. W 2024 r. zostaną ogłoszeni wykonawcy generalni tej fabryki, a także znani będą już dostawcy linii produkcyjnych.

Zgodnie z planem w 2023 r. mają ruszyć prace koncepcyjne dotyczące produkcji Izery. Z kolei chętni do kupna pierwszego polskiego samochodu elektrycznego będą mogli wpisać się na listę rezerwacyjną już w 2024 r., zaś pierwszy samochód zjedzie z linii produkcyjnej w 2025 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA