fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaFinansePolski sektor bankowy rośnie jak na drożdżach

Polski sektor bankowy rośnie jak na drożdżach

Na koniec czerwca banki działające w Polsce zanotowały łączny zysk sięgający 11,5 mld złotych.

Stratę na sumę 0,3 mld złotych wykazały zaledwie 4 banki.

Dane na ten temat opublikowała Komisja Nadzoru Finansowego. Obejmują one 30 funkcjonujących w naszym kraju banków komercyjnych i 500 spółdzielczych.

Łączny wynik finansowy netto sektora bankowego na koniec czerwca 2022 roku sięgnął 11,6 mld złotych, co oznacza, że był wyższy o 5,5 mld (wzrost o 90,8 proc.) od  notowanego na koniec czerwca rok temu.

KNF zwraca uwagę na spadek w czerwcu o 0,2 proc. wolumenu kredytów udzielanych w sektorze niefinansowym. Jednocześnie zmniejszył się, względem poprzedniego miesiąca, portfel kredytów (zarówno mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych) dla gospodarstw domowych.

Polacy coraz więcej oszczędzają. Liczba depozytów wzrosła przez ostatni rok o 2,2 proc.

Aktualnie wszystkie banki komercyjne spełniają obowiązującą normę płynności krótkoterminowej LCR (czyli relację aktywów płynnych do wypływów netto). Wynosi ona obecnie 168 proc., podczas gdy minimum to 100 proc.

knf.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA