fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesPolski sektor usług biznesowych w dobrej formie

Polski sektor usług biznesowych w dobrej formie

Choć w 2024 roku mniej centrów usług biznesowych działających w Polsce planuje rekrutację, to sektor ten ciągle jest w dobrej kondycji.

W 2024 roku 83 proc. centrów usług biznesowych (BSS) działających w Polsce planuje rekrutację pracowników – wynika z „Raportu płacowego Hays”. To wynik gorszy o 8 pkt. proc. niż rok temu, ale i tak sektor BSS w Polsce nadal będzie w dobrej kondycji.

Choć w tym roku będzie mniej rekrutacji do BSS niż w latach 2021-2022, to jednak aż 84 proc. takich centrów planuje zwiększyć wynagrodzenia (86 proc. w 2023 roku). Aleksandra Tyszkiewicz z Hays Poland powiedziała, że w 2024 roku sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, zamiast na tworzeniu nowych centrów będzie się koncentrował na rozbudowie istniejących, które będą poszerzać zakres realizowanych procesów lub przejmować kluczowe zadania od innych centrów.

Według analityków Haysa w nadchodzących miesiącach do Polski będą napływać głównie inwestycje w obszarze  kompleksowych procesów biznesowych. W efekcie w 2024 roku rekrutacje będą najczęściej dotyczyły sektora IT (67 proc. wskazań), finansów i księgowości (44 proc.), obsługi klienta (38 proc.), usług finansowych (29 proc.) oraz HR (26 proc.). Wspomniane obszary doświadczają postępującej specjalizacji, dzięki czemu zyskują na atrakcyjności wśród kandydatów, którzy do tej pory nie brali pod uwagę takiej ścieżki kariery. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że Polska będzie traciła proste procesy na rzecz innych, mniej dojrzałych rynków.

Z uwagi na zaawansowane kompetencje pracowników, ale też wysoką w ostatnich latach inflację, Polska definitywnie przestała być postrzegana jako tani rynek. Wciąż jednak oferuje atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Ten argument będzie natomiast w mniejszym stopniu przemawiał do inwestorów planujących otwarcie centrum z prostymi procesami, które poza znajomością języka angielskiego nie wymagają od pracowników specjalistycznych umiejętności

– wyjaśniła Aleksandra Tyszkiewicz z Hays Poland.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA