fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPolski system emerytalny jest daleki od doskonałości

Polski system emerytalny jest daleki od doskonałości

Polska zajęła miejsce w dolnej części rankingu państw, w którym oceniano poszczególne kraje pod względem jakości ich systemów emerytalnych.

Zestawienie najlepszych systemów emerytalnych wybranych państw przygotowuje regularnie Instytut CFA należący do firmy konsultingowej Mercer. Wynik dla każdego z państw jest podsumowywany oceną wyrażoną literą (od najlepszej do najgorszej): A, B+, B, C+, C, D, E. 

Pierwsze trzy miejsca zajęły w tym roku Holandia, Islandia i Dania (wszystkie oceniono na A). Polska zajęła 29. miejsce, z oceną C. Mimo pozycji w dolnej części rankingu, ocena polskiego systemu uległa nieznacznej poprawie od ubiegłego roku. 

W tegorocznym zestawieniu oceniono rozwiązania obowiązujące w 47 państwach świata. Porównanie jest przygotowane na podstawie weryfikacji trzech głównych kategorii: adekwatności, zrównoważonego rozwoju oraz rzetelności. Uzyskany w nich wynik powstaje na podstawie oceny 50 wskaźników pochodzących m.in. z danych zbieranych przez OECD. 

Adekwatność pokazuje wysokość świadczeń emerytalnych w porównaniu do średniego wynagrodzenia w danych kraju. Zrównoważony rozwój uwzględnia, jak bardzo funkcjonowanie systemu emerytalnego wpływa na deficyt budżetowy czy dług publiczny państwa. Rzetelność dotyczy udziału prywatnych funduszy w systemie. 

mercer.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA