Hiszpańskie media z dużym entuzjazmem piszą o Borsuku, polskim wozie bojowym, który w najbliższych latach ma systematycznie zastępować dotychczas używane w naszym wojsku pojazdy oparte o radzieckie konstrukcje.

źródło: twitter.com/PGZ_pl
źródło: twitter.com/PGZ_pl

Obszerny artykuł na temat Borsuka został opublikowany w serwisie „El Espanol”. Hiszpanie podkreślają, iż jest to polska, rodzima konstrukcja. Zwracają uwagę na jej liczne atuty m.in. dużą zwrotność w wersji podstawowej (ważącej ok. 25 ton) oraz możliwość rozbudowy o dodatkowy pancerz (wtedy waga rośnie do 40 ton). Kolejnymi plusami są dwa niezależnie obsługiwane celowniki oraz wysoki poziom ochrony balistycznej.

Koszt każdego z Borsuków to 6,3 mln euro. Pierwsze 14 pojazdów ma trafić na wyposażenie polskiej armii na początku 2023 roku. Do 2035 roku ma ich być już w sumie 588 i mają stopniowo zastępować wozy BWP1, oparte o radziecką konstrukcję z końca lat 60 poprzedniego wieku. Obecnie polskie wojsko posiada ich ponad tysiąc.

Projekt Borsuk jest realizowany od 2014 roku w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Opracowało go konsorcjum pod przewodnictwem Huty Stalowa Wola.

PAP, elespanol.com

Poprzedni artykułSerbia nie słucha rozkazów z Brukseli
Następny artykułRubel wraca do poziomu sprzed inwazji, rosyjska gospodarka wstaje z kolan. Potrzebne kolejne sankcje?