fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolski wóz bojowy będzie zbrojeniowym hitem!

Polski wóz bojowy będzie zbrojeniowym hitem!

Hiszpańskie media z dużym entuzjazmem piszą o Borsuku, polskim wozie bojowym, który w najbliższych latach ma systematycznie zastępować dotychczas używane w naszym wojsku pojazdy oparte o radzieckie konstrukcje.

Obszerny artykuł na temat Borsuka został opublikowany w serwisie „El Espanol”. Hiszpanie podkreślają, iż jest to polska, rodzima konstrukcja. Zwracają uwagę na jej liczne atuty m.in. dużą zwrotność w wersji podstawowej (ważącej ok. 25 ton) oraz możliwość rozbudowy o dodatkowy pancerz (wtedy waga rośnie do 40 ton). Kolejnymi plusami są dwa niezależnie obsługiwane celowniki oraz wysoki poziom ochrony balistycznej.

Koszt każdego z Borsuków to 6,3 mln euro. Pierwsze 14 pojazdów ma trafić na wyposażenie polskiej armii na początku 2023 roku. Do 2035 roku ma ich być już w sumie 588 i mają stopniowo zastępować wozy BWP1, oparte o radziecką konstrukcję z końca lat 60 poprzedniego wieku. Obecnie polskie wojsko posiada ich ponad tysiąc.

Projekt Borsuk jest realizowany od 2014 roku w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Opracowało go konsorcjum pod przewodnictwem Huty Stalowa Wola.

PAP, elespanol.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA