fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolskie bezrobocie znacznie niższe niż w strefie euro

Polskie bezrobocie znacznie niższe niż w strefie euro

W lipcu 2022 r. stopa bezrobocia w Polsce, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła zaledwie 2,6 proc. – wynika z danych Eurostatu.

Najnowsze dane urzędu statystycznego Unii Europejskiej oznaczają, że bezrobocie w Polsce – na poziomie 2,6 proc. – nie uległo zmianie w porównaniu do czerwca. W lipcu bez pracy w pozostawało tylko 444 tys. osób.

Dla porównania bezrobocie w strefie euro w lipcu wyniosło 6,6 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami analityków (w czerwcu sięgało 6,7 proc.). Z kolei średnie bezrobocie we wszystkich krajach UE wyniosło 6 proc., przy 6,1 proc. w czerwcu.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są inne, bo obliczane według innej metodologii, ale nadal bardzo dobre. Według nich w lipcu bezrobocie w Polsce wynosiło 4,9 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych było wówczas 810,2 tys. osób. Jak przypomniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mniej bezrobotnych – bo poniżej 700 tys. osób – było zarejestrowanych w urzędach pracy w lipcu 1990 r.

Marlena Maląg zauważyła również, że polski rynek pracy ma się dobrze, mimo że do naszego kraju napłynęło bardzo dużo obywateli Ukrainy. Zdaniem szefowej resortu jest to efekt rządowego wsparcia dla przedsiębiorców w czasie pandemii oraz dobrego dostosowania się Ukraińców do rynku pracy w Polsce.

Według GUS najniższa stopa bezrobocia jest w województwie wielkopolskim, gdzie wynosi ona zaledwie 2,7 proc., zaś najwyższy wskaźnik odnotowano w warmińsko-mazurskim, gdzie odsetek osób bez pracy wyniósł w lipcu 7,6 proc.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA