fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesPolskie e-commerce sprzedaje za granicę. Gdzie najwięcej?

Polskie e-commerce sprzedaje za granicę. Gdzie najwięcej?

Prawie połowa polskich sklepów internetowych sprzedaje towary za granicę, a największym ich rynkiem zbytu są Niemcy.

Raport „Cross-border w 2022 roku. Gdzie Polacy sprzedawali najwięcej” przygotowany przez platformę sklepową IdoSell wykazał, że 45 proc. polskich sklepów internetowych sprzedaje za granicę. Najwięcej w polskich sklepach internetowych kupują Niemcy, bo w 2022 roku wartość tego rynku dla polskiego e-commerce wyniosła aż 380 mln GMV.

GMV, czyli Gross Merchandise Value, to wskaźnik pokazujący sumaryczną wartość transakcji w danym okresie zawartych we wszystkich sklepach internetowych prowadzonych w oparciu o konkretne rozwiązanie e-commerce. Jak wspomnieliśmy wyżej, dla Niemiec wyniósł on w 2022 roku 380 mln GMW, a dla drugich w zestawieniu Czech już 166 mln GMV. Trzecia była Rumunia z wynikiem 85,8 mln GMV.

W raporcie napisano, że najwięcej transakcji przeprowadzono z podmiotami z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji i Francji, ale polskie sklepy miały też klientów  na Martynice, w Makau czy nawet na Antigui i Barbudzie. Najwyższe średnie koszyków odnotowali e-sprzedawcy, którzy sprzedawali w 2022 roku do Grecji (1 791 zł) i Holandii (1 112 zł).

Jeśli chodzi o metody dostaw i płatności, to różnią się one w zależności od rynków. W Niemczech najbardziej popularne są usługi kurierów DHL, a w Czechach i we Włoszech klienci polskich e-sklepów korzystają z pick-up pointów. We Francji, na Litwie i w Holandii klienci preferują firmę kurierską DPD, a w Rumunii i na Słowacji paczki są dostarczane najczęściej przez lokalnych kurierów. Najpopularniejszą globalnie metodą płatności jest opłata za pobraniem.

Źródło: ISBnews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA