Z publikowanego co dwa lata przez Europejskie Centrum Badań Ekonomicznych rankingu konkurencyjności (to już dziewiąta edycja badań) wynika, że najbardziej konkurencyjnymi firmami rodzinnymi na świecie są przedsiębiorstwa z USA. Stany Zjednoczone uzyskały 62,59 na 100 punktów. Polska uplasowała się na miejscu dziesiątym. To lepszy wynik niż w ostatnim rankingu z 2020 r., kiedy to znajdowaliśmy się na dwunastej pozycji.
Drugie miejsce w rankingu zajęła Kanada, a trzecie Szwecja. Z niewiele gorszym wynikiem od Szwecji, na czwartym miejscu, znalazła się Szwajcaria. Polska wyprzedziła w zestawieniu takie kraje jak: Czechy, Belgia, Austria, Japonia, Francja oraz Niemcy, które spadły z miejsca czternastego na osiemnaste. Niżej od Niemców uplasowały się tylko firmy z Węgier, Hiszpanii i Włoch.
Autorzy rankingu podsumowali, że ostatnie wyniki są szczególnie niepokojące dla Niemiec, które ze względu na ogólne warunki gospodarcze i obowiązujące przepisy stają się coraz mniej atrakcyjnym miejscem do inwestycji i zakładania biznesu.
„Biznesy rodzinne w Niemczech płacą wyższe podatki, borykają się z większymi obciążeniami regulacyjnymi oraz droższą energią niż w większości krajów” – napisano w podsumowaniu.
W porównaniu do 2020 r. pogorszyła się również konkurencyjność krajów Unii Europejskiej w ogóle. Poza Niemcami, szczególnie w dół poszły wyniki Austrii i Niderlandów. Najbardziej poprawiła swój rezultat Szwecja, której wynik wzrósł z 59,48 do 61,36 punktów. Dla porównania, rezultat Polski poprawił się z 52,94 do 53,57 punktów.