fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy bardziej konkurencyjne niż niemieckie

Polskie firmy bardziej konkurencyjne niż niemieckie

Firmy z USA są najbardziej konkurencyjne na świecie – wynika z rankingu konkurencyjności Europejskiego Centrum Badań Ekonomicznych (ZEW).

Z publikowanego co dwa lata przez Europejskie Centrum Badań Ekonomicznych rankingu konkurencyjności (to już dziewiąta edycja badań) wynika, że najbardziej konkurencyjnymi firmami rodzinnymi na świecie są przedsiębiorstwa z USA. Stany Zjednoczone uzyskały 62,59 na 100 punktów. Polska uplasowała się na miejscu dziesiątym. To lepszy wynik niż w ostatnim rankingu z 2020 r., kiedy to znajdowaliśmy się na dwunastej pozycji.

Drugie miejsce w rankingu zajęła Kanada, a trzecie Szwecja. Z niewiele gorszym wynikiem od Szwecji, na czwartym miejscu, znalazła się Szwajcaria. Polska wyprzedziła w zestawieniu takie kraje jak: Czechy, Belgia, Austria, Japonia, Francja oraz Niemcy, które spadły z miejsca czternastego na osiemnaste. Niżej od Niemców uplasowały się tylko firmy z Węgier, Hiszpanii i Włoch.

Autorzy rankingu podsumowali, że ostatnie wyniki są szczególnie niepokojące dla Niemiec, które ze względu na ogólne warunki gospodarcze i obowiązujące przepisy stają się coraz mniej atrakcyjnym miejscem do inwestycji i zakładania biznesu.

„Biznesy rodzinne w Niemczech płacą wyższe podatki, borykają się z większymi obciążeniami regulacyjnymi oraz droższą energią niż w większości krajów” – napisano w podsumowaniu.

W porównaniu do 2020 r. pogorszyła się również konkurencyjność krajów Unii Europejskiej w ogóle. Poza Niemcami, szczególnie w dół poszły wyniki Austrii i Niderlandów. Najbardziej poprawiła swój rezultat Szwecja, której wynik wzrósł z 59,48 do 61,36 punktów. Dla porównania, rezultat Polski poprawił się z 52,94 do 53,57 punktów.

(Cały raport – link).
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA