fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaInwestycjePolskie firmy zamierzają inwestować

Polskie firmy zamierzają inwestować

W 2023 r. większość polskich firm planuje realizację lub kontynuację inwestycji.

Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą ARC Rynek i Opinia wykazało, że 65 proc. polskich przedsiębiorstw planuje realizację lub kontynuację inwestycji w 2023 r. Firmy chcą alokować fundusze w środki trwałe, zrównoważony rozwój oraz automatyzację.

„Najchętniej firmy produkcyjne będą inwestować w środki trwałe (np. linie produkcyjne) (85 proc.), zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa (54 proc.) oraz automatyzację procesów (46 proc.); 34 proc. badanych twierdzi, że automatyzacja była kluczem do zaadresowania wyzwań społeczno-gospodarczych. Badani wskazują, że automatyzacja obejmie głównie obszary produkcji (93 proc.), remonty i serwis (57 proc.), oraz kwestie magazynowania (50 proc.)” – napisano w komunikacie IFS Poland & EE, które zleciło badanie.

Aż 88 proc. polskich firm planuje optymalizację kosztów prowadzenia swojej działalności, zaś dla niemal dwóch trzecich rosnące ceny energii i surowców naturalnych są istotnym lub bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ich funkcjonowanie. W związku z dynamicznie zmieniającymi się uwarunkowaniami prowadzenia działalności gospodarczej coraz więcej przedsiębiorców za bardzo istotne postrzega automatyzację i optymalizację procesów.

– Co bardzo ważne, niemal wszyscy badani wyrażali opinię, że automatyzacja wiąże się ze sprawniejszym oraz bardziej efektywnym sposobem zarządzania firmą, wpływa na możliwość zwiększenia obrotów i wzrost poziomu konkurencyjności przedsiębiorstwa. Czy porównanie obecnych badań z badaniami przeprowadzonymi w roku 2021 może prowadzić do nowych wniosków? Z pewnością. Okazuje się bowiem, że determinacja w rozwoju automatyzacji oraz optymalizacji procesów w przedsiębiorstwie będzie jednym z priorytetów polskich przedsiębiorców także w nadchodzącym roku, pomimo nie do końca sprzyjających prognoz gospodarczych – wyjaśnił prezes IFS Poland &EE Marek Głazowski.

Omawiane badanie przeprowadzono pod koniec 2022 r. wśród 100 przedsiębiorstw produkcyjnych o obrotach przekraczających 400 mln zł.

ISBNews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA