fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajPolskie firmy boją się cyberataku

Polskie firmy boją się cyberataku

Polscy menedżerzy obawiają się, że ich firmy staną się celami ataków cybernetycznych – wynika z badania firmy Sophos.

Opublikowana przez PAP analiza wykazała, że aż 64 proc. kadry zarządzającej polskich firm obawia się cyberataku. To skutek pandemii oraz konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Tylko 15 proc. respondentów uważa taki atak za mało prawdopodobny. Z kolei 50 proc. postrzega cyberatak za „realne ryzyko”, a co dziesiąty sądzi, że taka napaść to tylko kwestia czasu.

Firma Sophos zauważyła, że podejście do tematu u Polaków różni się od opinii w innych krajach. Wśród węgierskich firm aż 64 proc. uważa cyberatak za mało prawdopodobny lub niemożliwy, a w Czechach taką opinię ma 45 proc. przedsiębiorców.

Na szczęście aż 54 proc. polskich kierowników oceniło, że od początku pandemii w ich firmach przywiązuje się większą wagę do cyberbezpieczeństwa, a wśród dużych firm jest to nawet 67 proc. Ponad połowa firm deklaruje również zabezpieczenie sprzętu do pracy zdalnej, zatrudnienie specjalisty od cyberbezpieczeństwa lub wykorzystanie nowych rozwiązań czy programów.

Jeśli chodzi o główne obawy przedsiębiorców związane z działaniami cyberprzestępców, to na pierwszym miejscu znalazło się zachwianie płynności finansowej (40 proc.), a następnie problemy z realizacją zamówień i usług (37 proc.) oraz ewentualna odpowiedzialność karna za wyciek danych lub inne skutki prawne (36 proc.). Co piąta firma boi się, że cyberatak doprowadzi do utraty pracowników.

W 2021 r. aż 77 proc. polskich przedsiębiorstw zostało dotkniętych przez złośliwe oprogramowanie, którego usunięcie wymaga zapłacenia okupu (tzw. ransomware), podczas gdy w 2020 r. było to tylko 13 proc.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA