fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolskie firmy boją się cyberataku

Polskie firmy boją się cyberataku

Polscy menedżerzy obawiają się, że ich firmy staną się celami ataków cybernetycznych – wynika z badania firmy Sophos.

Opublikowana przez PAP analiza wykazała, że aż 64 proc. kadry zarządzającej polskich firm obawia się cyberataku. To skutek pandemii oraz konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Tylko 15 proc. respondentów uważa taki atak za mało prawdopodobny. Z kolei 50 proc. postrzega cyberatak za „realne ryzyko”, a co dziesiąty sądzi, że taka napaść to tylko kwestia czasu.

Firma Sophos zauważyła, że podejście do tematu u Polaków różni się od opinii w innych krajach. Wśród węgierskich firm aż 64 proc. uważa cyberatak za mało prawdopodobny lub niemożliwy, a w Czechach taką opinię ma 45 proc. przedsiębiorców.

Na szczęście aż 54 proc. polskich kierowników oceniło, że od początku pandemii w ich firmach przywiązuje się większą wagę do cyberbezpieczeństwa, a wśród dużych firm jest to nawet 67 proc. Ponad połowa firm deklaruje również zabezpieczenie sprzętu do pracy zdalnej, zatrudnienie specjalisty od cyberbezpieczeństwa lub wykorzystanie nowych rozwiązań czy programów.

Jeśli chodzi o główne obawy przedsiębiorców związane z działaniami cyberprzestępców, to na pierwszym miejscu znalazło się zachwianie płynności finansowej (40 proc.), a następnie problemy z realizacją zamówień i usług (37 proc.) oraz ewentualna odpowiedzialność karna za wyciek danych lub inne skutki prawne (36 proc.). Co piąta firma boi się, że cyberatak doprowadzi do utraty pracowników.

W 2021 r. aż 77 proc. polskich przedsiębiorstw zostało dotkniętych przez złośliwe oprogramowanie, którego usunięcie wymaga zapłacenia okupu (tzw. ransomware), podczas gdy w 2020 r. było to tylko 13 proc.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA