fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjePolski biznes chce odbudować Ukrainę

Polski biznes chce odbudować Ukrainę

Aż jedna trzecia firm zainteresowanych inwestycjami w powojennej Ukrainie to przedsiębiorstwa budowlane.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że prawie 1,7 tys. firm zgłosiło się do projektu dotyczącego wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy. Aż jedna trzecia z nich to przedsiębiorstwa budowlane.

Projekt dotyczący koordynacji działań na rzecz odbudowy Ukrainy ruszył w czerwcu 2022 r. Jak powiedział kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kijowie Karol Kubica, poza firmami budowlanymi w powstałej bazie znajdują się też firmy z branż ICT (technologii informacyjno-telekomunikacyjnych), maszynowej, farmaceutycznej, medycznej i rolno-spożywczej.

– Przedsiębiorcy, którzy się do nas zgłosili, są zainteresowani zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami jako podwykonawcy – powiedział Kubica.

Według informacji przekazanych przez przedstawiciela PAIH aż 60 proc. ze zgłoszonych firm zatrudnia do 49 pracowników, co oznacza, że bazę zdominowały mikro i małe firmy.

– Od sierpnia zorganizowaliśmy dla nich pięć wydarzeń – w tym szkolenia i konsultacje. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 1,5 tys. przedstawicieli polskiego biznesu – dodał przedstawiciel PAIH w Kijowie.

PAIH, poza budowaniem bazy firm zainteresowanych odbudową Ukrainy i organizowaniem dla nich konsultacji oraz szkoleń, udostępnia też przestrzeń coworkingową ukraińskim przedsiębiorcom.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA