Aż jedna trzecia firm zainteresowanych inwestycjami w powojennej Ukrainie to przedsiębiorstwa budowlane.

Borodzianka, obwód kijowski (Fot. Aleś Ustinow/Pexels)

Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że prawie 1,7 tys. firm zgłosiło się do projektu dotyczącego wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy. Aż jedna trzecia z nich to przedsiębiorstwa budowlane.

Projekt dotyczący koordynacji działań na rzecz odbudowy Ukrainy ruszył w czerwcu 2022 r. Jak powiedział kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kijowie Karol Kubica, poza firmami budowlanymi w powstałej bazie znajdują się też firmy z branż ICT (technologii informacyjno-telekomunikacyjnych), maszynowej, farmaceutycznej, medycznej i rolno-spożywczej.

– Przedsiębiorcy, którzy się do nas zgłosili, są zainteresowani zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami jako podwykonawcy – powiedział Kubica.

Według informacji przekazanych przez przedstawiciela PAIH aż 60 proc. ze zgłoszonych firm zatrudnia do 49 pracowników, co oznacza, że bazę zdominowały mikro i małe firmy.

– Od sierpnia zorganizowaliśmy dla nich pięć wydarzeń – w tym szkolenia i konsultacje. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 1,5 tys. przedstawicieli polskiego biznesu – dodał przedstawiciel PAIH w Kijowie.

PAIH, poza budowaniem bazy firm zainteresowanych odbudową Ukrainy i organizowaniem dla nich konsultacji oraz szkoleń, udostępnia też przestrzeń coworkingową ukraińskim przedsiębiorcom.

PAP

Poprzedni artykułUnijny bolszewizm energetyczny
Następny artykułFirmy z Polski Wschodniej mogą liczyć na wsparcie