fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesCoraz mniej polskich firm obawia się inflacji

Coraz mniej polskich firm obawia się inflacji

Co trzecia firma w Polsce ma obawy związane z inflacją. Co ciekawe jednak, odsetek przedsiębiorstw ze strachem przed tym zjawiskiem jest coraz niższy. Według badań Barometru EFL, w ciągu ostatniego kwartału zmniejszył się on o 11 punktów procentowych.

Najbardziej negatywnego wpływu inflacji na działalność gospodarczą boją się mikro- i mali przedsiębiorcy (po 37 proc.), rzadziej firmy średnie (20 proc.). Jeśli chodzi o branże, to wzrost cen najbardziej przeraża firmy działające w sektorze HoReCa, gdzie obawy takie wyraża 48 proc. badanych (przy 62 proc. kwartał wcześniej). Najbardziej odporne na strach przed inflacją wydają się firmy transportowe (20 proc.).

Prezes zarządu EFL Radosław Woźniak malejące obawy polskich firm i rosnący optymizm tłumaczy po prostu spadającą inflacją, która dziś wynosi około 6 proc., podczas gdy rok temu była na poziomie 17 proc.

Dlatego większość branż liczy, że najbliższe miesiące będą dla nich zdecydowanie lepsze i „tańsze”. W mniejszym stopniu ten optymizm podzielają restauratorzy i hotelarze, choć biorąc pod uwagę, że główną rolę odgrywają rosnące ceny żywności, nie ma się, co im dziwić

– wskazał Radosław Woźniak.

Z Barometru EFL dowiadujemy się także, że mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce czują się coraz bardziej oswojone ze skutkami toczonej za naszą wschodnią granicą wojną. Jak się okazuje, tylko 7 proc. ankietowanych twierdzi, że na skutek wojny rosyjsko-ukraińskiej kondycja ich firmy w ciągu najbliższego półrocza ulegnie pogorszeniu, a 82 proc. sądzi, że pozostanie bez zmian. Na koniec 2023 r. pogorszenia sytuacji związanego z wojną spodziewało się natomiast 13 proc. firm.

Źródło: EFL

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA