fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy coraz odważniejsze na świecie

Polskie firmy coraz odważniejsze na świecie

Polskie firmy coraz śmielej decydują się na eksport i ekspansję kapitałową w Europie, ale także na innych kontynentach. W 2021 roku polski kapitał był obecny w ponad stu krajach.

Polskie firmy chętniej wchodzą na zagraniczne rynki, a poza dużymi przedsiębiorstwami na ekspansję coraz częściej decydują się podmioty małe i średnie – powiedział agencji Newseria Biznes Piotr Kuffel, dyrektor Biura Ekspansji Zagranicznej w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Firmy z Polski nie tylko eksportują produkty, ale też są zainteresowane ekspansją kapitałową. Mowa tutaj na przykład o inwestycjach w fabryki za granicą czy przejmowanie zagranicznych konkurentów.

W ekspansji polskich firm cały czas dominują kierunki związane z Unią Europejską. Mówimy szczególnie o Niemczech, gdzie dostrzegamy problem sukcesji, tutaj chodzi głównie o przejęcia istniejących przedsiębiorstw. Kolejnym rynkiem jest Wielka Brytania, ponieważ brexit spowodował, że polskie firmy, chcąc być bliżej swoich odbiorców końcowych, decydują się na stawianie tam fabryk

– powiedział Newserii Biznes Piotr Kuffel.

Przytaczane dane Eurostatu pokazują, że w latach 2013-2019 liczba jednostek zależnych polskich firm za granicą wzrosła o 7 proc. (do 1670 podmiotów), a przychody rodzimych przedsiębiorstw z tego tytułu zwiększyły się aż o 33 proc. – do wartości 33,13 mld euro. Z kolei w 2021 roku polskie firmy zaangażowały swój kapitał w 114 krajach, a najczęściej były to Niemcy, Czechy, Ukraina oraz Stany Zjednoczone.

Kierunki ekspansji zagranicznej polskich firm są uzależnione od rozmiarów podmiotów. Duże przedsiębiorstwa mają rozłożone plany między Europę, Azję Centralną oraz Amerykę Północną, natomiast małe i średnie firmy inwestują głównie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA