Zaledwie garstka największych polskich firm ma konkretny plan na walkę ze zmianami klimatycznymi – martwi się „Business Insider”.

Pixabay.com

Serwis powołuje się na raport Fundacji Instrat, który mówi, że póki co tylko 13 spośród 140 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie przyjęło tzw. cele klimatyczne. To zaledwie 9 proc. firm z indeksów: WIG20, mWIG40 i sWIG80. „Business Insider” zaznacza, że to słaby wynik w porównaniu do najbardziej rozwiniętych rynków kapitałowych. Wśród firm znajdujących się na amerykańskiej liście Fortune 500 aż 60 proc. ogłosiło cele klimatyczne, a w przypadku niemieckiego indeksu DAX30 jest to aż 86 proc. firm.

Jeśli chodzi o polskie firmy, które ustaliły plany redukcji emisji CO2 we własnym zakresie, są to m.in. PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Bank Ochrony Środowiska, PZU, PGE, Grupa Azoty oraz ORLEN. W tym gronie jest też Santander Bank Polska i Orange Polska, ale te spółki są częścią międzynarodowych korporacji, które mają wyznaczone cele przez globalne centrale. „Business Insider” wskazuje, że plany ogłoszenia celów klimatycznych mają trzy spółki: Cyfrowy Polsat, Echo Investment i KGHM.

Według „Business Insider”, powodami takiego stanu rzeczy jest m.in. niska presja ze strony interesariuszy oraz brak zachęt regulacyjnych.

Poprzedni artykułZnamy szczegóły dotyczące zapory na granicy z Białorusią
Następny artykułZerwanie umowy zlecenia może teraz sporo kosztować!