fbpx
poniedziałek, 13 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesPolskie firmy nie planują zwolnień pracowników

Polskie firmy nie planują zwolnień pracowników

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach chce utrzymać poziom zatrudnienia.

Aż 75 proc. polskich firm chce w najbliższym półroczu utrzymać poziom zatrudnienia – wynika z badania „Plany pracodawców” przeprowadzonego przez firmę Randstad. Zwolnienia są planowane zaledwie przez 6 proc. przedsiębiorstw.

Firmy chcą dawać podwyżki

Zwiększenie zatrudnienia w ciągu najbliższych 6 miesięcy planuje 16 proc. firm, czyli o 9 pkt proc. mniej niż rok temu. Jest to najniższy poziom od początku pandemii. Analitycy firmy Randstad zauważyli, że wzrost zatrudnienia jest zahamowany już od jesiennej edycji badania, co może być wywołane ogólną niepewnością gospodarczą. Plany zwiększenia zatrudnienia mają głównie nowoczesne usługi dla biznesu SSC/BPO (25 proc.), firmy budowlane (21 proc.) oraz firmy transportowe, magazynowe i logistyczne (21 proc.).

Z drugiej strony polskie firmy planują podnosić wynagrodzenia, a w ciągu najbliższego półrocza chce to zrobić 34 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy rok temu było to 28 proc. Tutaj podwyżki ponownie najczęściej planują firmy oferujące nowoczesne usługi dla biznesu. Przedsiębiorstwa, które chcą podnieść wynagrodzenia, najczęściej zamierzają to zrobić o 2-4 proc. (28 proc.). Dokładnie co czwarta firma planuje podwyżki rzędu 4-7 proc., a po 15 proc. firm chce podnieść wynagrodzenia o nie więcej niż 2 proc. lub o 7-10 proc.

Pozytywną informacją jest, że aż 60 proc. pracodawców ciągle ocenia swoją sytuację finansową co najmniej dobrze. Najlepiej radzą sobie przedstawiciele sektora obsługi nieruchomości (76 proc.) oraz firmy oferujące nowoczesne usługi dla biznesu i finanse z ubezpieczeniami (72 proc.).

Spada również odsetek firm, które obawiają się recesji. Dzisiaj jest to 31 proc. wskazań, a jesienią odsetek ten wynosił 53 proc.

Źródło: Randstad
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA