Aż 75 proc. polskich firm chce w najbliższym półroczu utrzymać poziom zatrudnienia – wynika z badania „Plany pracodawców” przeprowadzonego przez firmę Randstad. Zwolnienia są planowane zaledwie przez 6 proc. przedsiębiorstw.
Firmy chcą dawać podwyżki
Zwiększenie zatrudnienia w ciągu najbliższych 6 miesięcy planuje 16 proc. firm, czyli o 9 pkt proc. mniej niż rok temu. Jest to najniższy poziom od początku pandemii. Analitycy firmy Randstad zauważyli, że wzrost zatrudnienia jest zahamowany już od jesiennej edycji badania, co może być wywołane ogólną niepewnością gospodarczą. Plany zwiększenia zatrudnienia mają głównie nowoczesne usługi dla biznesu SSC/BPO (25 proc.), firmy budowlane (21 proc.) oraz firmy transportowe, magazynowe i logistyczne (21 proc.).
Z drugiej strony polskie firmy planują podnosić wynagrodzenia, a w ciągu najbliższego półrocza chce to zrobić 34 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy rok temu było to 28 proc. Tutaj podwyżki ponownie najczęściej planują firmy oferujące nowoczesne usługi dla biznesu. Przedsiębiorstwa, które chcą podnieść wynagrodzenia, najczęściej zamierzają to zrobić o 2-4 proc. (28 proc.). Dokładnie co czwarta firma planuje podwyżki rzędu 4-7 proc., a po 15 proc. firm chce podnieść wynagrodzenia o nie więcej niż 2 proc. lub o 7-10 proc.
Pozytywną informacją jest, że aż 60 proc. pracodawców ciągle ocenia swoją sytuację finansową co najmniej dobrze. Najlepiej radzą sobie przedstawiciele sektora obsługi nieruchomości (76 proc.) oraz firmy oferujące nowoczesne usługi dla biznesu i finanse z ubezpieczeniami (72 proc.).
Spada również odsetek firm, które obawiają się recesji. Dzisiaj jest to 31 proc. wskazań, a jesienią odsetek ten wynosił 53 proc.